Akadémia

Akadémia menšinovej žurnalistiky je každoročné podujatie magazínu Romano fórum, ktoré chce novinárom a ľuďom formujúcim verejnú diskusiu ponúknuť neskreslené informácie o postavení menšín žijúcich na Slovensku, a tiež zručnosti, ako o menšinách písať citlivejšie.


Druhý ročník akadémie

Druhý ročník Akadémie menšinovej žurnalistiky sa konal 12. a 13. septembra 2024 v Bratislave. Jeho hlavnými témami bola kríza novinárčiny, oficiálne uznanie nových menšín na Slovensku, sloboda slova a dôsledky nenávistných prejavov.

Prvý deň otvoril Peter Ivanič z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Novinári nemajú prinášať také spravodajstvo, ako ho chce väčšina, ale také, aké naozaj je,“ povedal.

Druhý rečník, spisovateľ a publicista Michal Hvorecký, uviedol, že politici toľko „vtĺkajú“ ľuďom do hláv dezinformácie o menšinách, až im verejnosť jedného dňa uverí. „Predtým to bola židovská menšina, potom rómska, teraz už aj kvír ľudia,“ myslí si.

Zoltán Szalay, vedúci editor portálu Napunk, vo svojom vystúpení uviedol, že Slovensku podľa neho nehrozí maďarská cesta. „Viktor Orbán to mal podchytené od začiatku a na všetkých frontoch. U nás máme stále médiá, ktoré môžeme nazvať naozaj nezávislými.“

Druhý deň podujatia otvorila Claudia Alner z vietnamskej komunity na Slovensku. Vo svojej prednáške okrem iného uviedla, že vidí rozdiely medzi prvou, druhou a treťou generáciou slovenských Vietnamcov. „Prvá generácia je skôr konzervatívna, je v nich zakorenená potreba spoľahnúť sa sám na seba,“ myslí si.

Novinár Michal Oláh pripomenul v diskusii masívnu nazákonnú sekurizáciu a karantenizáciu rómskych komunít počas prvej vlny pandémie. „Nikto sa tým dnes nechce zaoberať,“ myslí si.

Sociálny fotograf a reportér Boris Németh má skúsenosť, že ľudia sú všade na svete rovnakí, len majú iné problémy. „Jediné, čo majú, je často viera.“

Súčasťou druhého ročníka Akadémie menšinovej žurnalistiky bola aj prednáška pre verejnosť. Juraj Podroužek z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológii hovoril o šancách a rizikách umelej inteligencie. „AI nebude nikdy férová,“ myslí si.

Partnermi druhého ročníka Akadémie menšinovej žurnalistiky boli Friedrich Ebert Stiftung, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, Rómske advokačné a výskumné stredisko a občianske združenie eduRoma – vydavateľ magazínu Romano fórum.


Začiatky Akadémie

Prvý ročník sa konal 11. a 12. októbra v Bratislave. Pred 15 účastníkmi z radov novinárov, publicistov a hovorcov inštitúcií na ňom vystúpila napríklad jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská, Roman Samotný z iniciatívy Inakosť, editor Denníka N Juraj Koník či Andrea Bučková z Kultúrneho združenia Rómov Slovenska.

Lucia Molnár Satinská na Akadémii menšinovej žurnalistiky v októbri 2023. Foto – RF

Roman Samotný z iniciatívy Inakosť. Foto – RF

Jedným z výstupov prvého ročníka bol návrh etického kódexu, ktorý ponúka deväť tipov, ako písaním prispievať k tolerantnejšej spoločnosti.

„Médiá častokrát ani nemusia vedieť, že ich príspevky môžu danej menšine uškodiť, preto sme sa zhodli, že je potrebné mať sformulované základné zásady, ako zobrazovať menšiny v médiách,“ predstavila dokument Zuzana Havírová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska. 

Partnermi prvého ročníka Akadémie menšinovej žurnalistiky bola Friedrich Ebert Stiftung, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Rómske advokačné a výskumné stredisko a občianske združenie eduRoma – vydavateľ magazínu Romano fórum.