Publicista Miro Pollák a výtvarník Fero Guldan glosujú nedávne spoločenské udalosti.

V decembri 2020 súdy oslobodili policajtov v prípade šikany rómskych chlapcov na stanici v Košiciach v roku 2009. Podľa obžaloby policajti na deti o.i. huckali služobných psov.

„Viac/menej ne/vážne“ – tak nazvala dvojica sériu svojich kreslených kníh. Miroslav Pollák a Fero Guldan v nich ponúkajú trpko-vtipný pohľad na udalosti, ktoré hýbu krajinou.

Romano fórum prináša výber kresieb z tretieho dielu. Autori v ňom mapujú obdobie od konca minulého roka po prvých päť mesiacov roku 2021.

Ako sami píšu, robia tak v snahe porozumieť Slovensku viac a hlbšie až k jeho podstate. A tiež, aby pomohli čitateľovi získať nadhľad a imunitu voči „nátlakovým náladám“ iných ľudí.

Podľa nich nám aj teraz – v čase, keď je stav krajiny vážny – ostáva to, čo vždy: „Posilňovať, podporovať a rozvíjať občiansku zrelosť. Od jednotlivcov ďalej a ďalej až po celú spoločnosť tak, aby bola zrelá a občianska. Taká, akú sme chceli v novembri´89.“


Vo februári 2021 ombudsmanka Mária Patakyová upozornila na to, že Slovensko bolo jedinou krajinou Európskej únie, ktorá v druhej vlne plošne zatvárala rómske osady do karantény.


Počas druhej vlny pandémie viacerí experti kritizovali nezrozumiteľnosť a neprehľadnosť opatrení, ktoré vláda a úrady prijímali, aby zabránili šíreniu koronavírusu.


Počas pandémie to viackrát vyzeralo, akoby politici hľadali odpovede na odborné otázky v názore (väčšiny) svojich sympatizantov.


Diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Košicami začali stavať v roku 1972. Dokončená tak nie je ani 49 rokov od položenia prvého kameňa.


Minulý školský rok strávili žiaci základných a stredných škôl niekoľko mesiacov v izolácii. Kvôli pandémii boli so spolužiakmi a učiteľmi v kontakte len na diaľku cez videohovory.


V decembri 2020 súdy uzavreli kauzu šikany šiestich rómskych chlapcov policajtami na stanici v Košiciach v roku 2009. 10 až 16-roční chlapci boli podozriví z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.

Na videozázname, ktorý neskôr zverejnil denník SME, vidno, ako policajti chlapcov ponižovali a nútili ich, aby si dávali navzájom facky. Podľa obžaloby na nich tiež huckali služobné psy. 9 policajtov a jednu policajtku súdy oslobodili.


Politici, ale aj nepolitici často hovoria o Rómoch ako o „našich rómskych spoluobčanoch“. Mnohým to znie, akoby popri „riadnych“ občanoch existovala ešte iná, „pridružená“ a nerovnocenná kategória občanov.

Kresby boli pôvodne uverejnené v knihe „Viac/menej ne/vážne 3″. Popisy udalostí, na ktoré reagujú, k nim dopísalo Romano fórum.

Miroslav Pollák (1957) Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, úrad viedol v rokoch 2010 až 2012. Predseda občianskeho združenia Krásny spiš, ktoré vydáva knihy a organizuje výstavy či workshopy pre znevýhodnených školákov. Združenie sa zaujímaj o témy vzdelávania, chudoby či regionálneho rozvoja.

Fero Guldan (1953) Uznávaný sochár a výtvarník. V rokoch 1989 a 1990 bol redaktorom novín VPN s názvom „Verejnosť“. Je ilustrátorom mnohých kníh, autorom sošiek ocenenia Biela vrana či pomníka na zavraždenie Róberta Remiáša. Svoje diela vystavoval na Slovensku aj v zahraničí.  O svojej práci hovorí ako o „umení s obsahom“.

Odoberajte články emailom