Kreslené správy o Slovensku: Najviac „nenašich“ ľudí bez privilégií je na východe
Dvojica v týchto dňoch vydáva v poradí štvrtú kreslenú knihu zo série „Viac/menej ne/vážne“. Miroslav Pollák a Fero Guldan v nej ponúkajú trpko-vtipný pohľad na udalosti, ktoré hýbu krajinou.
Romano fórum prináša výber kresieb, ktoré mapujú obdobie roka 2021. Autori ich označujú za „neformálnu obrazovú učebnicu pre pochopenie dneška“. Chceli by, aby slúžila na „rýchle rozoznanie dôležitého a podstatného od falošného a nepravdivého.“
To je podľa nich prvou polovicou úspechu. Tou druhou je „brať veci s humorom a nie smrteľne vážne – vrátane seba“.
Ľudia, ktorí si nechali pichnúť vakcínu proti covidu, mohli vyhrať v očkovacej lotérii od 100 do 10-tisíc eur. Lotéria však významne nezvýšila zaočkovanosť obyvateľstva – a teda zásadne neodľahčila nemocnice od ťažkých priebehov ochorenia.
V júni 2021 sa vláda Eduarda Hegera ospravedlnila za policajnú raziu v rómskej osade v Moldave nad Bodvou. Ombudsmanka Mária Patakyová už skôr skonštatovala, že zásah policajtov z roku 2013 bol nezákonný. Ministrom vnútra bol vtedy Róbert Kaliňák, policajtom šéfoval Tibor Gašpar.
Často panuje predstava, že ľudia bez domova alebo vo vylúčených komunitách si majú pomôcť sami. Odborníci však dlhodobo upozorňujú na to, že z generačnej chudoby alebo existenčnej núdze sa človek sám dostane len ťažko.
Igor Matovič nazýval svojich kritikov „múdrosráčmi“ a „idiotmi“.
Kresby budú uverejnené v knihe „Viac/menej ne/vážne 4″. Jej autorov môžete podporiť na Startlabe. Popisy udalostí, na ktoré ilustrácie reagujú, dopísalo Romano fórum.
Miroslav Pollák (1957) Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, úrad viedol v rokoch 2010 až 2012. Predseda občianskeho združenia Krásny spiš, ktoré vydáva knihy a organizuje výstavy či workshopy pre znevýhodnených školákov. Združenie sa zaujíma o témy vzdelávania, chudoby či regionálneho rozvoja.
Fero Guldan (1953) Uznávaný sochár a výtvarník. V rokoch 1989 a 1990 bol redaktorom novín VPN s názvom „Verejnosť“. Je ilustrátorom mnohých kníh, autorom sošiek ocenenia Biela vrana či pomníka na zavraždenie Róberta Remiáša. Svoje diela vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. O svojej práci hovorí ako o „umení s obsahom“.