Kreslené správy o Slovensku: Slobodu neočkovaným? Tak nerozdeľujme ani šoférov podľa toho, či absolvovali autoškolu
Dvojica v týchto dňoch vydáva v poradí štvrtú kreslenú knihu zo série „Viac/menej ne/vážne“. Miroslav Pollák a Fero Guldan v nej ponúkajú trpko-vtipný pohľad na udalosti, ktoré hýbu krajinou.
Romano fórum prináša už druhý výber kresieb, ktoré mapujú obdobie roka 2021. Autori ich označujú za „neformálnu obrazovú učebnicu pre pochopenie dneška“. Chceli by, aby slúžila na „rýchle rozoznanie dôležitého a podstatného od falošného a nepravdivého.“
To je podľa nich prvou polovicou úspechu. Tou druhou je „brať veci s humorom a nie smrteľne vážne – vrátane seba“.
Do niektorých častí Slovenska sa diaľnice ani rýchlostné cesty stále nedostali. Mnohé z týchto oblastí označuje štát za „najmenej rozvinuté“.
„Všetci sme svedkami, že koalícia nevie prijať prakticky ani jedno opatrenie bez toho, aby sa nestalo predmetom vnútrokoaličného sporu alebo hrozby rozpadu koalície,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová o vláde strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.
Podľa novembrového prieskumu by sa do parlamentu dostala aj strana Republika. Medzi jej predstaviteľov patria odídenci z Kotlebovej ĽSNS ako europoslanec Milan Uhrík, Miroslav Suja či Milan Mazurek právoplatne odsúdený za rasistické reči o Rómoch.
Médiá v lete opakovane informovali, že medvede opustili lesy a priblížili sa k ľudským obydliam – napríklad neďaleko Martina, Galanty či vo Vysokých Tatrách. Odborníci tvrdili, že v niektorých oblastiach sú premnožené.
Kresby budú uverejnené v knihe „Viac/menej ne/vážne 4″. Jej autorov môžete podporiť na Startlabe. Popisy udalostí, na ktoré ilustrácie reagujú alebo môžu reagovať, dopísalo Romano fórum.
Miroslav Pollák (1957) Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, úrad viedol v rokoch 2010 až 2012. Predseda občianskeho združenia Krásny spiš, ktoré vydáva knihy a organizuje výstavy či workshopy pre znevýhodnených školákov. Združenie sa zaujíma o témy vzdelávania, chudoby či regionálneho rozvoja.
Fero Guldan (1953) Uznávaný sochár a výtvarník. V rokoch 1989 a 1990 bol redaktorom novín VPN s názvom „Verejnosť“. Je ilustrátorom mnohých kníh, autorom sošiek ocenenia Biela vrana či pomníka na zavraždenie Róberta Remiáša. Svoje diela vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. O svojej práci hovorí ako o „umení s obsahom“.