Kreslené správy o Slovensku: Sme rodina dokáže byť naraz v koalícii aj opozícii
„Nie je možné zachytiť všetky hlúposti politickej scény na Slovensku, ale prečo sa o to aspoň nepokúsiť?“ pýta sa dvojica.
Aj preto Miro Pollák a Fero Guldan vydávajú už štvrtú knihu trpko-vtipných kresieb zo série „Viac/menej ne/vážne“. Opisujú ich ako osobný pohľad na lepšie i horšie stránky tejto krajiny.
Svojho čitateľa nešetria. „Irónia, absurdita a extrém sú pomôckou pre pochopenie toho, čo sa deje a kam smerujeme,“ vysvetľujú.
Romano fórum postupne prináša výber z týchto kresieb, ktoré mapujú udalosti druhej polovice roka 2021. Autori si prajú, aby nám pomohli rozoznať dôležité od nedôležitého a brať svet okolo nás s humorom.
A upozorňujú, že „čas, ktorý máme k dispozícii, treba využívať efektívne a zmysluplne nie pre seba, ale pre všetkých a každého.“
V stredu 25. augusta 2021 vláda odvolala štátnu tajomníčku ministerstva kultúry Zuzanu Kumanovú. Urobila tak na návrh vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorá na Kumanovej miesto odporučila podpredsedníčku strany Za ľudí Vieru Leščákovú.
Kumanová bola dovtedy najvyššie postavenou Rómkou v štátnej správe. Rozhodnutie odvolať ju označila za politické a ako tvrdí, pri takých nie je na prvom mieste odbornosť.
Remišová ponúkla vysvetlenie, podľa ktorého „Zuzana Kumanová disponuje bohatými skúsenosťami z práce na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a jej zameranie smeruje viac do tejto oblasti.“
V lete 2021 napísal Vladimír Putin na webstránku Kremľa text, v ktorom označil Rusko a Ukrajinu za jeden národ.
Uviedol v ňom tiež, že „múr, ktorý bol v posledných rokoch postavený medzi Ruskom a Ukrajinou, medzi dvoma časťami jedného historického a kultúrneho priestoru, považujem za naše veľké spoločné nešťastie, za tragédiu. Je to výsledok bežných chýb, ktorých sme sa dopustili v minulosti“.
Ruský prezident poslal tento odkaz susednému suverénnemu štátu, ktorému Rusko v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom zabralo časť územia (Krym). Aj dnes, v januári 2022, majú členské štáty NATO obavy, že Rusko plánuje vojenskú inváziu na Ukrajinu.
V novembri 2021 sa v škótskom Glasgowe stretli politici zo 190 krajín sveta na tzv. klimatickom summite OSN. Rokovali o tom, ako zmierniť globálne otepľovanie a zabrániť klimatickej katastrofe.
Štáty sa okrem iného dohodli na tom, že obmedzia využívanie uhlia ako zdroja energie. Mnohí odborníci kritizovali výsledky summitu ako nedostatočné a málo ambiciózne.
Ani v roku 2021 sa Slovensku nepodarilo obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Vhodného kandidáta hľadáme od roku 2016.
Predseda OĽaNO Igor Matovič si od volieb v roku 2020 stihol vyskúšať niekoľko funkcií a rolí. Najprv bol predsedom vlády, neskôr sa stal ministrom financií a z tejto pozície rokoval v Moskve a Budapešti o dovoze ruskej vakcíny Sputnik. Viacerí politici aj nestranní odborníci mu vyčítali, že tým prekračuje svoje kompetencie.
Kresby budú uverejnené v pripravovanej knihe „Viac/menej ne/vážne 4″. Popisy udalostí, na ktoré ilustrácie reagujú alebo môžu reagovať, dopísalo Romano fórum.
Miroslav Pollák (1957) Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, úrad viedol v rokoch 2010 až 2012. Predseda občianskeho združenia Krásny spiš, ktoré vydáva knihy a organizuje výstavy či workshopy pre znevýhodnených školákov. Združenie sa zaujíma o témy vzdelávania, chudoby či regionálneho rozvoja.
Fero Guldan (1953) Uznávaný sochár a výtvarník. V rokoch 1989 a 1990 bol redaktorom novín VPN s názvom „Verejnosť“. Je ilustrátorom mnohých kníh, autorom sošiek ocenenia Biela vrana či pomníka na zavraždenie Róberta Remiáša. Svoje diela vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. O svojej práci hovorí ako o „umení s obsahom“.