Nevyužitá šanca v národnom divadle

Škoda, že v inscenácii o pogrome voči Rómom nehral ani jeden rómsky herec, píše Agnes Horváthová.

Ilustračné foto – Stefano Stacchini on Unsplash

Autorka je štatutárnou zástupkyňou združenia Romano kher – Rómsky dom.

Zviditeľniť nešťastnú udalosť, ktorá sa stala v noci z 1. na 2. októbra 1928 v obci Pobedim a zdramatizovať ju, je odvážne, potrebné, inovatívne a pozitívne. Mladý autorský tím vytvoril divadelný projekt s názvom Budete mať luft! o tom, ako skupina mužov, občanov obce, organizovane zaútočila na rómsku osadu.

Stalo sa tak po dlhých, vystupňovaných nenávistných vzťahoch medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom v Pobedime. Pri útoku, ktorý riadili bývalí vojaci, zomrelo desať ľudí – medzi nimi aj šesťročné dieťa – a mnohí ďalší boli zranení.

„Okrem výpovedí, žandárskych hlásení a rôznych dokumentov obsahoval spis aj fotografie miesta činu a obetí, ktoré sú prakticky nepublikovateľné a ukazujú zverskosť toho dňa. Celý prípad navyše netvorí len pogrom, hradba predsudkov, zlyhania komunikácie, lavína nenávisti, ale aj snaha o následné ututlanie a krivenie faktov, na čom sa podieľali dobové médiá, polícia, štátna aj cirkevná moc,“ píše o udalosti Peter Getting, novinár a autor avantgardných próz.

Z tridsiatich troch obžalovaných bolo odsúdených len desať. Vyniesli nad nimi smiešne nízke tresty a pustili ich za dobré správanie, takže jeden z nich mohol zanedlho opäť zasadnúť do obecného zastupiteľstva. Obhajcom obžalovaných bol advokát a predstaviteľ Hlinkovej ľudovej strany Ján Galla.

Občania Pobedima zaplatili pod dohľadom vládneho komisára Rómom dvadsaťdvatisíc korún, aby zmenili svoje výpovede. Rómovia pristúpili na dohodu, lebo aj vtedy patrili medzi najchudobnejších obyvateľov.

Divadelný projekt Budete mať luft! je jednoznačným prelomením mlčania. Režisér Pavol Viecha spolu s hercami zvládli svoje úlohy perfektne. Škoda, že takáto šanca, ktorá sa nenaskytá každý deň, nebola využitá.

Škoda, že v inscenácii nehral aspoň jeden rómsky herec. Škoda, že Rómovia nepovedali, čo pri pogrome cítili obete. Škoda, že tvorcovia takto nedali najavo, že medzi Rómami sú dnes aj vzdelanci a že vedia hovoriť sami za seba.

Bolo by to veľmi prínosné. Veď napäté situácie medzi Rómami a majoritou, žiaľ, nie sú na Slovensku minulosťou. Povedať v takejto inscenácii, prečo je to spolužitie neraz zložité, čo koho trápi, prečo sa hrany vyostrujú prečo je integrácia len prázdny pojem, by bolo osožné a znamenalo by to, že ide o dialóg a nie monológ.

Názov inscenácie: Budete mať luft! Réžia: Pavol Viecha Účinkujúci: Barbora Andrešičová, Monika Hilmerová, Richard Stanke, Peter Ondrejička (hosť) Premiéra: 1. a 2. apríla 2023 Ďalšie predstavenia: 19. mája, 2. júna Miesto: Činohra novej budovy SND

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Prečítajte si rozhovor s občianskou aktivistkou Agnes Horváthovou, ktorú ocenila prezidentka: Všetko rómske funguje na projektoch, štátu chýba systém

Najčítanejšie

 1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

  Lucia Matejová
  Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
 2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

  Lucia Matejová
  Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
 3. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

  Marián Smatana
  Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
 4. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

  Klaudia Goroľová
  Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
 5. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

  Lucia Matejová
  Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA