Pracovali by, no nemá im kto postrážiť deti. V pomoci Ukrajinkám za Európou zaostávame, hovorí odborník z Profesia.sk

Na Slovensku si našlo prácu vyše 7500 utečencov z Ukrajiny. Obsadzujú najmä miesta, ktoré domáci nechcú.

Ilustračné foto – Unsplash/Tanaphong Toochinda

Len trinásť dní po tom, ako utiekla pred vojnou na Ukrajine, si našla prácu v Prešove. Tamila Vereshchaka už takmer tri mesiace pracuje ako kaderníčka v jednom z miestnych nákupných centier. 

Na inzerát ju upozornili v občianskom združení MyMamy, kde Tamila našla dočasné útočisko. „Sama som si ponuky nepozerala. Pracovná poradkyňa mi poskytla informáciu o voľnom pracovnom mieste, ktoré našla prostredníctvom internetovej stránky istp.sk. Išla som tam so sociálnou poradkyňou, ktorá ma má na starosti,“ spomína si Tamila.  

Podľa údajov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z druhej polovice mája sa na Slovensku zatiaľ zamestnalo viac ako 7500 ukrajinských utečencov – teda asi 17 percent odídencov v produktívnom veku.

Portál Profesia.sk, ktorý prepája zamestnávateľov a ľudí hľadajúcich prácu, dostal od vypuknutia vojny 3500 životopisov od Ukrajiniek a Ukrajincov – trend je však klesajúci. 

„V máji napríklad v databáze životopisov pribudla len približne polovica z počtu životopisov pridaných v apríli,” vraví marketingový manažér Profesie.sk Martin Menšík.

Ukrajinka Tamila má vyštudovanú ekonomickú školu. Na Ukrajine pracovala desať rokov v banke, neskôr si otvorila kaderníctvo. Po vypuknutí vojny musela opustiť svoj domov, a teda aj vlastný biznis.

Podobnú zmenu v kariérnom statuse zažíva mnoho jej krajanov. 

Ukrajinci prácu Slovákom neberú

Podľa rezortu práce spadá takmer štyridsať percent pracovných pozícií, ktoré obsadili utekajúci Ukrajinci, medzi pomocné a nekvalifikované sily, na ktoré stačí základné vzdelanie. 

„Obsadzujú teda najmä tie pracovné pozície, o ktoré nemajú slovenskí občania dlhodobo záujem,“ uviedlo ministerstvo pre Romano fórum.

Na to, že Ukrajinci neberú Slovákom prácu, upozorňuje na sociálnych sieťach aj ministerstvo obrany. Miera nezamestnanosti totiž od januára 2022 kontinuálne klesá.

Profesia.sk aktuálne eviduje vyše 2-tisíc voľných pracovných ponúk vhodných aj pre ľudí z Ukrajiny. „Tieto pozície sú veľmi nerovnomerne rozložené po území Slovenska. Bratislava a Bratislavský kraj sa na ich počte podieľaju takmer päťdesiatimi percentami. Z celkovo dostupných voľných miest je ich najmenej v Prešovskom kraji, a to len sedem percent,” objasňuje Menšík. 

Hovorí, že najväčší záujem majú Ukrajinci o miesta, ktoré nevyžadujú znalosť slovenského jazyka. „Z konkrétnych ponúk najviac reagujú na pozície ako asistent, upratovač, chyžná, balič alebo kuriér. Najmenší záujem je o špecializované pozície v informačných technológiách.” 

Podobné dáta má aj ministerstvo práce, podľa ktorého sa Ukrajinci utekajúci pred vojnou u nás najčastejšie zamestnávajú ako montážni (23 %) či pomocní pracovníci (18 %), upratovači a pomocníci (9 %) a operátori strojov (8,5 %).  

Problémom je jazyk a starostlivosť o deti

Hoci mala Tamila šťastie a prácu si našla za trinásť dní, absolvovala viacero kôl administratívy. „Najprv som musela získať z polície štatút odídenca, ten je na Slovensku potrebný ku všetkému. Tiež som musela mať zdravotný preukaz. Následne som vyplnila kartu zamestnanca, podpísala zmluvu a všetky potrebné papiere,“ opisuje. 

Za hlavné prekážky pri hľadaní si práce na Slovensku Tamila považuje tri faktory. Tým prvým je jazyk. „Aj keď sa učíme slovenčinu, máme obavy či správne porozumieme,“ vysvetľuje.  

Druhou bariérou je podľa nej nedostatočná starostlivosť o malé deti: „Prišli sme s nimi samy, nemá ich kto postrážiť.“ Ako tretiu prekážku Tamila vníma fakt, že aj keď sú Ukrajinky vo svojom odbore profesionálky, všetky dokumenty alebo certifikáty majú „iba“ v ukrajinskom jazyku.  

Na limity v starostlivosti o deti prichádzajúcich upozorňuje aj Martin Menšík z Profesie.sk. Vraví, že z 50-tisíc Ukrajincov v produktívnom veku, ktorí utiekli na Slovensko, je 80 percent žien. A tie podľa neho potrebujú pomoc s riešením základných životných otázok. 

„Slovensko zaostáva v téme dostupného bývania i starostlivosti o deti. Horšia je tiež dostupnosť škôlok a škôl. Z pohľadu podpory Slovensko neposkytuje takú pomoc ľuďom na úteku ako napríklad Poľsko alebo krajiny západnej Európy,” dopĺňa marketingový manažér.

Štát zjednodušuje pravidlá, len to však nestačí

Rezort práce tvrdí, že nastavuje podmienky pre uľahčenie zamestnávania cudzincov. „Osobám utekajúcim pred vojnou v Ukrajine sa po požiadaní udeľuje dočasné útočisko. Získajú tak doklad o tolerovanom pobyte s označením odídenec,” napísali z ministerstva. 

Zamestnávateľ môže tzv. odídenca následne zamestnať aj bez povolenia na zamestnanie. „Obyvatelia Ukrajiny tak získajú rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenskej republiky.” 

Od apríla vláda navyše umožnila udeľovať tzv. národné víza vybraným skupinám ľudí z tretích krajín, vďaka čomu budú firmy môcť jednoduchšie zamestnať vysokokvalifikovaných cudzincov, ale aj vodičov autobusov či kamiónov, ktorí chýbajú na pracovnom trhu. 

Problém s dostupným bývaním pre zraniteľné skupiny či nedostatočnou kapacitou škôlok má však Slovensko dlhodobo. Podľa správy Európskej komisie chýbalo už v roku 2018 v škôlkach miesto pre 8- až 10-tisíc detí. 

Tamila hovorí, že v ženskom dome združenia MyMamy s ňou je viacero Ukrajiniek. Jedna pracuje online, ďalšia sa zamestnala ako psychologička. „Najprv však bola dobrovoľníčkou – ako psychologička pre ukrajinské ženy. Až teraz, skoro po dvoch mesiacoch, sa jej podarilo začať pracovať na zmluvu. Ďalšie ženy prácu nemajú.“

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
  4. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  5. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu