Triedia veci, tlmočia na hranici a koordinujú sa cez Telegram. V Prešove pomáhajú Ukrajincom ich krajania (reportáž)

„Keďže môj domov sa nachádza vo vojne, musím mu pomôcť tým, čím môžem,” hovorí študentka z Ukrajiny Daria Ivanova.

Zberné miesto prešovského združenia Podaj ďalej. Foto RF / Štefan Straka

Pred vchodom do budovy je zaparkovaná dodávka plná krabíc a tašiek. Dvaja muži ich postupne podávajú dievčaťu, ktoré stojí na vyvýšenej plošine. Vstupujeme dnu a zisťujeme, že krabice nekončia na zemi, ale posúvajú sa z rúk do rúk dobrovoľníčok, ktoré vytvorili živú reťaz. Na jej konci jedna z dobrovoľníčok všetko označuje a opäť podáva ďalej.

Zberné miesto občianskeho združenia Podaj ďalej na prešovskom Sídlisku 3 sa pomaly zapĺňa vecami. Tie sa prerozdeľujú a putujú Ukrajinkám a Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Združenie zbierku organizuje v spolupráci so zakarpatskou štátnou administratívou.

Zapojila sa polícia aj piváreň

Prešovčania sa už niekoľko rokov venujú materiálnej pomoci ľuďom v ťažkých životných situáciách, a to formou zbierok či dobrovoľníckych aktivít. Už dva dni po vypuknutí vojny začali zháňať chýbajúce zdravotnícke a hygienické potreby, ako aj trvanlivé potraviny.

Reťaz dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú triediť veci. Foto RF / Štefan Straka

Kvôli kapacite však museli požiadať mesto Prešov o nové zberné miesto. Na ňom pôvodne nebola elektrina ani toalety. Vedenie neďalekej pivárne umožnilo dobrovoľníkom používať ich zariadenie a mestská polícia im poskytla možnosť napojiť sa na jej elektrinu. 

Ľudia z okolia postupne priniesli stoly a stoličky, obchodné domy poskytli krabice. Zakladateľka združenia Viera Potašová ďakuje na sociálnej sieti dokonca aj motorkárom, ktorí priniesli stojacu lampu. 

Dovezený materiál dobrovoľníci od verejnosti preberajú každý deň od dvanástej do osemnástej hodiny. „Musíme pomáhať najmä s vecami – rozbaliť ich a potriediť. Chlapci ich potom dotriedia a vezú na hranice,“ hovorí dobrovoľníčka Daria Ivanova. 

Ukrajine pomáhajú aj domáci

Okrem slovenských dobrovoľníkov pomáhajú aj ukrajinskí. Ivanova je tiež Ukrajinka. Má dvadsaťtri rokov a pomaly končí štúdium na Prešovskej univerzite. S ďalšími ukrajinskými dobrovoľníkmi komunikuje cez aplikáciu Telegram, na ktorej je ich už vyše 40. 

O aktivitách prešovského občianskeho združenia sa dozvedela zo statusu na sociálnej sieti jej kamarátky a rozhodla sa, že tiež priloží ruku k dielu. 

Vytriedené veci na zbernom mieste prešovského združenia Podaj ďalej. Foto: RF / Štefan Straka

„To, že som na Slovensku, neznamená, že Ukrajina nie je mojim domovom. A keďže môj domov sa nachádza vo vojne, musím mu pomôcť tým, čím môžem,“ vysvetľuje študentka. 

Počas posledných dní si všimla, že množstvo vecí, ktoré prináša verejnosť, sa stále zväčšuje, čo ju teší. Hovorí tiež, že oproti prvému dňu v zbernom mieste pribudlo oveľa viac kategórií produktov ako napríklad detské plienky.

Keďže na hraniciach je medzičasom dosť inej pomoci, vyzbierané veci putujú priamo na Ukrajinu do miest ako Kyjev, Ľvov, Užhorod či Mukačevo. Združenie tiež podporuje Ukrajincov ubytovaných v Prešove a okolí.

Prekladajú na hraniciach v osemhodinových intervaloch

Partia okolo Podaj ďalej zďaleka nie je jediná, ktorá v šarišskom regióne pomáha Ukrajincom. Prešovčanka, podnikateľka a koučka osobnostného rozvoja Ľudmila Andrejková administruje vo voľnom čase facebookovú skupinu Pomáhajme ľuďom. 

Založila ju 6. decembra 2019 – teda v deň, keď v jednom z panelových domov na prešovskom sídlisku vybuchol plyn. Dnes v rámci skupiny pomáha viac ako 40-tisíc Slovákov. 

„Cieľom skupiny pôvodne bolo, aby sa zapojili najmä moji kamaráti a známi. Vôbec som netušila, že to bude mať taký dosah a toľko zdieľaní. Chcela som nejakým spôsobom pomôcť ľuďom. Vtedy sa u mňa dobrovoľnícka činnosť rozvinula naplno,” spomína si Andrejková.

V kancelárii jej asistujú traja ukrajinskí študenti, ktorým prichádzajú správy z domova od Ukrajincov zháňajúcich ubytovanie na Slovensku. „Zatiaľ sa nám podarilo ubytovať a postarať sa o každého, kto zavolal.” 

S triedením vecí pre Ukrajinu pomáhajú aj ukrajinskí študenti. Foto: RF / Štefan Straka

Úlohou dobrovoľníkov je vytvárať zoznam a zabezpečiť tlmočenie na hranici v obci Ubľa. „Chodia tam dvaja-traja študenti, ktorí rozprávajú ukrajinsky aj slovensky a všetko prekladajú. Striedajú sa tam v osemhodinovom intervale,” vysvetľuje podnikateľka.  

Andrejková vytvorila na sociálnej sieti extra skupinu na pomoc Ukrajincom a zverejnila v nej dotazníky, cez ktoré môžu ľudia ponúknuť odvoz alebo ubytovanie. V prvej polovici marca dalo svoje byty či domy k dispozícii sto ľudí a ďalších päťdesiat sa ponúklo, že zabezpečí odvoz. 

Niektorí majitelia bytov majú špecifické požiadavky – napríklad, že prijať môžu len jednu ženu s dieťaťom. „To je niekedy problematické, keďže utečenci väčšinou prichádzajú vo väčších skupinách. V tabuľkách to však logisticky menežujeme a snažíme sa každému vyhovieť a pomôcť.”

Po ubytovaní utečencov sa s dobrovoľníkmi snažia zabezpečiť jedlo a hygienické potreby. V tom spolupracujú aj so združením Podaj ďalej Prešov. 

Ľuďom utekajúcim pred vojnou zároveň poskytujú informácie, ktoré sa týkajú registrácie a toho, ako majú ďalej postupovať.

„Na cudzineckej polícii sú tiež dobrovoľníci – študenti, ktorí pomáhajú utečencom vypisovať papiere. Už ani nerátam, koľkým ľuďom sa nám podarilo pomôcť. Som šťastná, že môžeme pomáhať aspoň takýmto spôsobom,” dodáva Andrejková.


Ak chcete aj vy pomôcť Ukrajincom a Ukrajinkám, zvážte napríklad tieto zbierky:

KtoPomôžeUkrajine – celonárodná finančná zbierka na pomoc prostrednictvom mimovládnych organizácií pracujúcich priamo v teréne.

Človek v ohrození – humanitárna pomoc, krízová linka a informácie pre Ukrajincov.

Nadace OSF a Nadácia otvorenej spoločnosti – zbierka na pomoc najviac ohrozeným ukrajinským Rómom.

Roma for Humanity – Rómovia za ľudskosť – zbierka Rómskeho inštitútu a platformy mimovládnych organizácií spolupracujúcich so štátom aj s ukrajinskými študentmi.

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
  5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová