Výzva osobností poslancom parlamentu: Netrestajte deti za podmienky, do ktorých sa narodili!

Rómske osobnosti, akademici aj ľudskoprávni aktivisti vyzývajú poslancov, aby dali na pripomienky prezidentky a nepodmieňovali plnú výšku detských prídavkov školskou dochádzkou.

Ilustračné foto – o.z. eduRoma

Redakcia zverejňuje výzvu v jej pôvodnom znení.

Vážený pán poslanec, vážená pani poslankyňa,

obraciame sa na vás s výzvou k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa z 24. mája 2022, ktorý prezidentka SR Zuzana Čaputová svojím vetom vrátila späť do Národnej rady z dôvodu protiústavnosti.

Prezidentka okrem procesnej stránky schvaľovania tohto zákona v rozpore s princípmi právneho štátu a rozpočtovej zodpovednosti namietala rozpor s právami dieťaťa. A to konkrétne v čl. III bode 6, podľa ktorého sa prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa počas jeho vyplácania cez inštitút osobitného príjemcu znižuje na polovicu z dôvodu zanedbanej povinnej školskej dochádzky.

To v praxi znamená, že v situácií, kedy sa prídavok nevypláca rodičom, ale obci, ktorá z neho priamo zabezpečuje nákup potravín, ošatenia či hygienických potrieb, bude štát k 1. januáru 2023 prispievať na takéto dieťa cez prídavok mesačne len 20 eur, čo je o 5 eur menej, ako je tomu dnes.

Štát tým vytvára dve skupiny detí. Jednej skupine prispeje 40 eur mesačne na výchovu a výživu, ktorú obdržia priamo rodičia. Druhá – zraniteľnejšia – skupina, pri ktorej paradoxne štát sám preberá zodpovednosť za to, že zabezpečí plnenie účelu prídavku, dostane len polovicu – teda 20 eur.

Štát tak nielen trestá dieťa za konanie jeho rodičov, ale aj sťaží úsilie obciam a sociálnym pracovníkom, ktorí pomáhajú napríklad aj tým, že kupujú potrebnú obuv a ošatenie, aby deti mohli navštevovať školu. Za slabou školskou dochádzkou sa totiž môže skrývať aj nedostatok takýchto základných potrieb.

Máme za to, že prezidentka vo svojom vete správne namietala rozpor s viacerými článkami Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý zakazuje takýto postup trestania a diskriminácie detí za činnosť rodičov a naopak ukladá, aby štát vždy na prvom mieste sledoval záujmy dieťaťa.

Pravdepodobnými autormi tohto ustanovenia sú poslanci opozičného hnutia Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, keďže ich predseda a exposlanec Marián Kotleba, právoplatne odsúdený za sympatizovanie s neonacistickou ideológiou, sa na svojom Facebooku 25. mája 2022 vyjadril, že táto úprava zákona pochádza od nich.

Pripomíname, že viacerí členovia ĽSNS sa od začiatku svojho pôsobenia netaja sympatiami k fašistickému Slovenskému štátu, v ktorom boli uplatňované nacistické zákony, ktoré smerovali k rasovej čistote.

Táto rasistická ideológia zámerne označovala rôzne skupiny obyvateľov za menejcenné, neprispôsobivé, nečisté a neslušné. Následne presadzovala diskriminačné opatrenia voči skupinám ľudí, medzi ktorých patrili aj Rómovia, ktorí sú zjavným nepriamym adresátom sporného ustanovenia.

Netreba pripomínať, že vyústením presadzovania nacistickej ideológie počas druhej svetovej vojny bola likvidácia aj Rómov v koncentračných táboroch.

Vyzývame vás, aby ste sa stotožnili s pripomienkou prezidentky a neprijali úpravu, ktorá trestá a diskriminuje chudobné deti za konanie ich rodičov a podmienky, do ktorých sa narodili.

Máme za to, že demokratické politické sily by mali využiť všetky prostriedky na to, aby boli schopné presadiť svoje politické ciele bez toho, aby sa museli uchyľovať k schvaľovaniu zákonov s podporou ĽSNS, ktorá si naviac zjavne zabezpečila, aby tieto zákony „zhnedli“ podľa ich vlastných ideologických predstáv.

V Bratislave, 13. júna 2022

Signatári:

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko

Vlado Rafael, eduRoma

Jurina Rusnáková, akademická obec

Elena Gallová Kriglerová, Centrum pre výskum etnicity a kultúry

Gabriela Gáborová, starostka obce Vtáčkovce

Agnes Horváthová, Romano Kher-Rómsky dom

Janette Knapeková, Komunitné centrum menšín

Adrián Berky, Komunitné centrum menšín

Maroš Chmelík, Centrum komunitného organizovania

Róbert Furiel, Saplinq a Pride Košice

Ivan Mako, Združenie mladých Rómov

Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti

Rado Sloboda, Amnesty International Slovensko

Viktor Teru, Rómsky vzdelávací fond

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
  5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová