Vzdelanie chudobných detí nie je témou ani tentokrát. Ako chcú strany pomôcť rómskym žiakom
Slabou útechou je, že demokratické strany sa viac neboja dať si podporu vylúčených komunít do volebných programov, píše Vlado Rafael.
Zlepšovanie vzdelávania rómskych detí politické strany vo svojich programoch buď nerozoberajú, alebo sa mu venujú iba okrajovo.
Strana Smer-SD ani strana nemajú vo svojich programoch o rómskych deťoch ani zmienku. SaS potrebu lepšieho vzdelávania rómskych žiakov tiež explicitne nespomína, hoci jej bývalý minister školstva čelil počas pandémie kritike za nedostatočnú podporu žiakov z vylúčených komunít.
Liberáli však nepriamo navrhujú, aby sa pre sociálne znevýhodnené deti zaviedlo doučovanie a letné školy. Strana má v programe rozpísanú aj časť o inklúzii, no v nej sa dozvedáme, že chce urobiť špeciálne školy dostupnejšie pre rôzne typy zdravotného znevýhodnenia. SaS hovorí o potrebe inklúzie Rómov explicitne až v kapitole o sociálnych veciach a okrem iného navrhuje posilniť slabé postavenie splnomocnenca vlády pre rómske komunity novou funkciou štátneho tajomníka, ktorý by spadal pod podpredsedu vlády.
Desegregácia, raná starostlivosť a „rómska problematika“
KDH vo svojom Desatore pre perspektívu budúcej generácie deklaruje, že chce minimalizovať počet mladých ľudí, ktorí po škole o ostanú bez dokladu preukazujúceho praktické zručnosti na uplatnenie sa. Kresťanskí demokrati chcú začať sprístupnením materských škôl od troch alebo štyroch rokov, a to najmä pre deti z vylúčených komunít. Hovoria aj o potrebe inklúzie, desegregácie a rovnosti šancí pre rómskych žiakov v školách. Navrhujú tiež zatraktívniť školské prostredie pre chudobných žiakov, zamedziť vymeškávaniu hodín a opakovaniu ročníka. KDH chce pre rómske deti zabezpečiť školské kluby v ktorých si budú môcť pripravovať domáce úlohy. Chcú tiež zjednodušiť a rozšíriť poskytovanie obedov zadarmo a podporiť rekvalifikáciu dospelých z vylúčených lokalít.
Progresívne Slovensko hovorí vo svojom programe aj o potrebe desegregácie rómskych detí v školách, a tiež o probléme nadmerného zastúpenia rómskych detí v špeciálnych školách. Progresívci sa chcú zamerať aj na podporu ranej starostlivosti a predškolského vzdelávania, a tiež na rozvoj národnostného školstva.
O podpore vzdelávania žiakov z vylúčených komunít hovorí heslovite v jednom bode aj predvolebný program Demokratov. Strana chce podporiť rozvoj talentu od raného veku, a to podporou komunitného vzdelávania v oblasti zdravia detí a podporou ich predškolského vzdelávania pre úspešný vstup do základných škôl.
OĽaNO a priatelia venovali – na rozdiel od ostatných strán – Rómom jednu celú oblasť svojho programu, ktorú však nazvali populistickým slovníkom z 90. rokov „Rómska problematika“. Snahu o začlenenie Rómov do spoločnosti rozmenili do 17. bodov. Hoci ich nazývajú riešeniami, ide skôr o ciele a nedozvedáme sa, ako by ich chceli dosiahnuť. Strana si dala okrem iného predsavzatie, že chce zvýšiť účasť Rómov na vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve a bojovať proti segregácii. Navrhuje aj zavedenie povinnej škôlky pre chudobné deti. Viacerí odborníci pritom tomuto opatreniu vyčítajú jeho diskriminačný a protiústavný charakter.
Programy viacerých demokratických strán sa však zhodujú na potrebe ranej starostlivosti, predškolského vzdelávania a pokračovaní v už rozbehnutej reforme školstva, z ktorej časom môžu benefitovať aj chudobné rómske deti. Proti prebiehajúcej školskej reforme je napríklad Hlas-SD, ktorý kopíruje dlhodobé výhrady školských odborárov a je proti zavedeniu tzv. vzdelávacích cyklov do obsahu vzdelávania.
Vylúčené komunity ako horúci zemiak
Viac ako programy politických strán sú v predvolebných diskusiách dôležitejší ich experti, ktorí sa témam dlhodobo venujú a sú ich nositeľmi. Z programov totiž cítiť stručnosť a aj to, že problémy vylúčených Rómov nie sú ani tentokrát prioritou.
Viaceré strany tému nechcú otvárať aj preto, lebo vedia, že nie je populárna pre ich voličov. Zároveň však platí – hoci je to len slabá útecha –, že podpora zraniteľných komunít sa medzi demokratickými stranami medzičasom stala programovo prijateľnou. Už sa nehanbia ani neboja ponúkať ju ako jednu výziev , ktoré chcú riešiť.
Hoci ako nám ukazuje príklad OĽaNO, aj tu je dobré tlmiť optimizmus. Keď bola strana vo vláde, často pri inklúzii Rómov navrhovala populistické či protiústavné opatrenia.
Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].