Havírová: Mazurek v debate na výročie Rómov je prešľap (+ reakcia TA3)

Ak by moderátor chcel vedieť, či sa Rómom žije lepšie, pozval by si sociológov, myslí si výskumníčka Zuzana Havírová.

Ilustračné foto. Autor: Glenn Carstens-Peters. Zdroj: Unsplash.

Tento rok sme si pripomenuli 50. výročie od prvého Svetového kongresu Rómov v Orpingtone. Jedným z bodov kongresu bola aj zhoda na všeobecnom a verejnom označení „Rómovia“. Pôvodné pomenovanie „Cigáni“ má prevažne negatívny až hanlivý význam, ktorý má pravdepodobne korene v 15. storočí, kedy boli Rómovia exkomunikovaní z kresťanskej cirkvi.

V západnej Európe začala platiť tvrdá protirómska legislatíva a prenasledovanie Rómov, ktoré počas druhej svetovej vojny vyvrcholilo deportáciami do koncentračných táborov. Nacisti boli tí, ktorí cielene používali výraz „Cigán“ pre označenie rómskeho etnika, pretože s ním spájali všetky pejoratívne súvislosti.

Je preto až smiešne, že sa diskusia „Pozrime sa na to“ v televízii TA3 z 9. apríla 2021 začala práve polemikou, ako pomenovávať príslušníkov rómskej národnostnej menšiny. Oveľa väčší prešľap tejto diskusie je však fakt, že k takto významnému výročiu bol pozvaný do diskusie Milan Mazurek.

Ten bol v roku 2019 právoplatne odsúdený za hanobenie Rómov. Preto sa vynára otázka, čo sledoval moderátor Jozef Šivák alebo televízia tým, že pozvali do debaty práve Mazureka.

Diskusia priniesla len stereotypy a „jednoduché“ riešenia na tak zložitý problém, akým je životná situácia obyvateľov z vylúčených komunít. Pre bežného obyvateľa je nepochopiteľné, že si Rómovia z marginalizovaných komunít nemôžu nájsť prácu. A tak hovoria o tom, že sa im nechce a že sa im ich spôsob života páči.

Nemožno im zazlievať, že tomu nerozumejú. Témy ako deprivácia, chudoba, sociálne vylúčenie či viacnásobná diskriminácia sú natoľko zložité, že k ich pochopeniu je potrebné ísť do hĺbky. Žiaľ, z diskusie je evidentné, že minimálne moderátor sa na tému pripravil povrchne.

Ak by totiž naozaj chcel nájsť odpoveď na to, či sa dnes Rómom žije lepšie, pozval by do diskusie napríklad sociológov a sociologičky. To by už ale nebolo šokujúce a neprinieslo by to sledovanosť televízie, ako tomu určite bolo po tejto relácii. Ostáva nám dúfať, že k podobnej bulvarizácii Rómov sa už nebudú uchyľovať žiadne médiá.

Reakcia TA3 Romano fórum sa pýtalo televízie a moderátora Jozefa Šiváka, čo bolo ich zámerom, keď pozývali do diskusie o Rómoch Milana Mazureka. A tiež, či považujú za primerané volať do debaty pri príležitosti výročia Svetového kongresu Rómov človeka odsúdeného za hanobenie rasy, národa či presvedčenia.

Podľa TA3 je „relácia »Pozrime sa na to« predovšetkým o širokom spektre názorov. Výber hostí je spoločným dramaturgickým rozhodnutím spravodajského tímu našej televízie.“ Jozef Šivák uviedol, že relácia stavia na rečníkoch s opačnými názormi, vyváženosti a nestrannosti moderátorov. „Cieľom je, aby si diváci urobili názor na témy, ktoré sa ich dotýkajú. V poslednom vydaní relácie, boli dodržané všetky menované atribúty.“

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
  5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová