Nemiešajme hrušky s jablkami

Prelínanie záberov z filharmónie so zábermi z osady nebolo šťastným nápadom, myslí si občianska aktivistka Agnes Horváthová o dokumente, ktorý ukazuje príbehy výnimočných rómskych hudobníkov.

Reprofoto záberu z dokumentárneho filmu – RTVS / RF.

Autorka je zakladateľkou združenia Romano kher – Rómsky dom

Skvelí hudobníci sú vždy pýchou Rómov, a to všade vo svete. Počuť vynikajúceho hudobníka a dozvedieť sa, že sa hlási k rómskym koreňom, je pre nás ako pohladenie na duši.

Práve preto som sa tešila, že uvidím dokumentárny film zo seriálu „Romano Hero“ o znamenitých rómskych hudobníkoch a spevákoch na Slovensku.

Na začiatku som bola nadšená. Ohromné mená, akými sú Miloš Biháry, Ondrej Ferko, Barbora Botošová, František Balog či Samuel Bandy pohli mojou rómskou dušou. Páčilo sa mi, že tvorcovia použili znamenité archívne zábery z umeleckých vystúpení interpretov.

Miloš Biháry, Barbora Botošová a Samuel Bandy vyrastali v hudobníckych rodinách a od malička sa učili hrať na hudobných nástrojoch.

Mali v živote veľké šťastie, a to nielen preto, že majú talent a mohli sa učiť hrať od rodičov či starých rodičov, ale aj preto, že patrili do inej spoločenskej vrstvy a mohli sa vzdelávať a dosiahnuť na vyššie méty v umení ako ich predkovia.

Z Ondreja Ferka, Františka Baloga a Magdalény Kokyovej si môžu zobrať príklad mnohí mladi. Konkrétne zo spôsobu, ako idú za svojím umeleckým cieľom, za svojimi snami a ako robia vlastné projekty.

Urobiť súčasťou dokumentu aj Marcelu a Jozefa Dreveňákovcov však nebol šťastný nápad scenáristu. Prelínanie záberov z filharmónie so zábermi z osady pokazilo moje očarenie z dokumentu.

Ani vo filmoch o slovenských umelcoch sa nemixujú profily o hudobníkoch, ktorí hrajú profesionálne, s profilmi fujaristov zo salaša. Obrazy profesionálnych maliarov sa tiež nevystavujú spolu s obrazmi insitných umelcov.

Také expozície sa predsa robia osobitne a vyzdvihne sa pri nich skutočnosť, že ide o samoukov, a že sú ako kvetiny na lúke.

Títo skvelí hudobníci by mohli byť témou filmov o amatérskych hudobníkoch, ktorých je medzi Rómami v rôznych regiónoch veľmi veľa. 

Agnes Horváthová (64) Dlhoročná novinárka, zakladateľka občianskeho združenia Romano kher – Rómsky dom. V rokoch 2000 až 2006 administrovala projekty Svetovej banky, ktoré pomáhali s integráciou vylúčených komunít. Nedávno ju prezidentka Zuzana Čaputová vyznamenala za zásluhy o sociálny rozvoj Slovenska.

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
  5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová