Niekde len trojpercentná zaočkovanosť: vakcína sa k vylúčeným komunitám dostáva pomaly

Problémom býva zložitá registrácia, doprava do očkovacieho centra aj dezinformácie.

Ilustračné foto – vakcína proti covidu. Foto: Spencer Davis on Unsplash.

„Videla som doma moju mamu, ktorá ochorela na covid. Mala ťažký priebeh. Z tohto dôvodu som sa rozhodla dať sa zaočkovať,“ hovorí vo videu Katarína Romanová, terénna sociálna pracovníčka z obce Čičava.

Video je súčasťou kampane Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity (ÚSVRK). Úradníci sa aj takto snažia zvýšiť záujem obyvateľov osád o očkovanie. Vylúčení Rómovia totiž patria medzi skupiny, ku ktorým sa vakcíny dostávajú výrazne pomalšie než k „bežnej“ populácii.

Vyplýva to z údajov Zdravých regiónov, príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva. Jej experti a pracovníci pomáhajú vo vyše 450 vylúčených rómskych osídleniach. Tie tvoria asi tri štvrtiny zraniteľných komunít, ktoré potrebujú špeciálnu pomoc štátu pri ochrane zdravia.  

„Podľa posledných čísel sa zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov v lokalitách, kde pôsobíme, aktuálne pohybuje len okolo 1 percenta. Nad 60 rokov sú to 3 percentá,“ uviedli pre Romano fórum Zdravé regióny.

Pre porovnanie: iniciatíva Dáta bez pátosu zverejnila údaje, podľa ktorých bolo k 10. aprílu zaočkovaných 15 percent všetkých päťdesiatnikov a 39 percent občanov Slovenska starších ako 59 rokov.

Navyše, tieto nízke percentá začkovanosti sa týkajú malého počtu ľudí. Štát otvára čakáreň na vakcínu podľa veku. Prví dostávajú šancu najstarší, pretože ich koronavírus ohrozuje najviac. Vylúčení Rómovia majú však kratšiu dĺžku dožitia než zvyšok obyvateľov.

„V marginalizovaných komunitách, kde organizácia pôsobí, evidujeme len cca 5 percent populácie vo veku nad 60 rokov,“ hovoria Zdravé regióny. „K možnosti očkovania sa tu donedávna dostávalo len veľmi málo ľudí – rádovo maximálne desiatky aj v najväčších lokalitách.“

Leták z kampane Zdravých regiónov. Zdroj: zdraveregiony.eu

Ministerstvo zdravotníctva neposkytlo Romano fóru presnejšie dáta, ktoré by sa týkali obyvateľov všetkých vylúčených komunít. Rezort tvrdí, že „nevedie evidenciu zaočkovaných na základe národnosti.“

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja v rozhovore pre Denník N nedávno uviedol, že videl štatistiky týkajúce sa „marginalizovaných“ a „sociálne zvýhodnených komunít“. Centrum na žiadosť o vyjadrenie nereagovalo.

Ťažkosti s registráciou aj dopravou

Jednou z bariér, ktoré sťažujú prístup vylúčených Rómov k očkovaniu, je spôsob registrácie. Štandardne občania žiadajú o vakcínu cez web NCZI alebo telefón. Zdravé regióny však zistili, že v niektorých lokalitách by sa ľudia nevedeli takto registrovať bez pomoci.

Podľa údajov z Atlasu rómskych komunít chýba mnohým osídleniam elektrina. Iní obyvatelia nemajú telefonické či dátové pripojenie. Pri očkovaní sú tak odkázaní na asistenciu terénnych sociálnych pracovníkov štátu či samospráv.

Ďalší sa len s ťažkosťami orientujú v registračnom systéme. Pre nich ÚSVRK Andrey Bučkovej (nominantka OĽaNO) koncom marca pripravil inštruktážne video. Slovenskú verziu zatiaľ videlo na Youtube 190 ľudí, rómsku necelá stovka.

Keď sa obyvateľom vylúčených komunít podarí zaregistrovať, často majú problém dostať sa do očkovacích centier. Tie bývajú v mestách, kde treba pricestovať na presný čas. Pre sociálne slabé skupiny to znamená: verejnou dopravou. A tá veľakrát nejazdí tak často, ako by potrebovali.

Zdravé regióny hovoria, že „kombinácia problémov s dopravou a finančnými prostriedkami na dopravu je prítomná vo väčšine oblastných skupín.” Nezriedka vedie k tomu, že dotknutí zrušia svoj termín na očkovanie.

Podobnú skúsenosť má z terénu ÚSVRK, splnomocnenkyňa Bučková ju medzičasom tlmočila Ministerstvu zdravotníctva. Rezort tvrdí, že pracuje na rozšírení očkovacích kapacít, ktoré vakcínu spravia dostupnejšou aj pre ľudí z vylúčených komunít.

Problémom sú aj dezinformácie

Ministerstvo to chce dosiahnuť „zapojením výjazdových očkovacích služieb aj do očkovania imobilných občanov, ktorí žijú v domácnostiach; zavedením mobilných očkovacích tímov, ktoré budú očkovať v horšie dostupných obciach a oblastiach; a taktiež sa pripravuje pilotný projekt očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov.“

Neziskovka Človek v ohrození, ktorá dlhodobo pomáha vylúčeným Rómom, si v niektorých komunitách všimla averziu k očkovaniu ako takému.

„Zároveň sa tí, ktorí prekonali ochorenie, cítia bezpečne – teda, že sú chránení a nemajú potrebu riešiť očkovanie. V neposlednom rade, mnohí veria hoaxom a dezinformáciám, ktoré je potrebné vyvracať,“ uviedla mimovládka pre Romano fórum.

Aj to je dôvod, prečo ÚSVRK nahral video s Katarínou Romanovou, terénnou sociálnou pracovníčkou z obce Čičava. „Pridaj sa k nám, poď sa očkovať,“ pozýva v ňom.

Zdravé regióny však upozorňujú na to, že „v situácii, kedy sa veľká časť obyvateľstva obáva očkovania najdostupnejšou vakcínou z dôvodu neopodstatnených obáv, má aj skvele dizajnovaná, participatívne pripravovaná kampaň špecificky pre marginalizované komunity veľmi malú šancu na úspech.”

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
  5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová