Osobnosť roka 2022: Ľudia, ktorí pomáhali Ukrajine, aj prezidentka Čaputová (anketa)

Desiatka významných Rómiek a Rómov označila osobnosti, ktoré pre nich definovali uplynulý rok.

Ilustračný obrázok – RF

Desiatka rómskych osobností vybrala hlavné postavy tohto roka. Je medzi nimi prezidentka Zuzana Čaputová, zosnulý rómsky básnik Dezider Banga, športovec a aktivista František Sajko aj ľudia, ktorí pomáhali Ukrajincom utekajúcim pred vojnou.

Vlado Rafael, riaditeľ o.z. eduRoma

Osobnosťou tohto roka sú pre mňa všetci, ktorí pomáhali a pomáhajú ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred ruskými vojnovými zločinmi. Prajem si, aby nás ochota pomôcť ľuďom v ťažkých chvíľach sprevádzala a neopúšťala aj počas roka 2023.


Mikuláš Lakatoš, študent verejnej politiky, Univerzita Komenského v Bratislave

Pre mňa je osobnosťou roka 2022, ale aj posledných rokov, jednoznačne prezidentka Zuzana Čaputová. Od nástupu do funkcie priniesla do slovenskej aj svetovej politiky novú kultúru.

Už niekoľko rokov vidíme, že svojím nenásilným prejavom, charakterom osvieteného štátnika a obrovskou dávkou empatie, tolerantnosti a otvorenej mysle dokáže poukazovať na to, čo nás ako spoločnosť môže spájať. A to naprieč rôznymi kultúrnymi, etnickými aj názorovými rozdielmi a v čase, keď sme polarizovaní a zámerne „huckaní“ proti sebe. 


Ivan Mako, sociálny podnikateľ

Myslím si, že veľká česť a pamiatka by mala patriť nedávno zosnulému Deziderovi Bangovi. Bol to jeden z mala významných rómskych básnikov, ktorí sa celý život venovali rómskej téme. Jeho knihy a práca sa zameriavali najmä na deti a mládež. Bola to osobnosť kultúrneho a spoločenského života Rómov, na ktorú netreba zabudnúť.


Vladimír Sendrei, hudobník, predseda občianskeho združenia Lačho Drom

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Jan Hero sa od svojho vymenovania do úradu vydal na cestu po Slovensku, aby v osadách a mestách zmapoval každodenné životné problémy Rómov. Stretáva sa so starostami a primátormi a spoločnými návrhmi sa snažia prísť k spoločnému cieľu – zmeniť život Rómov na Slovensku. V pôsobnosti úradu na podnet splnomocnenca prvýkrát vznikla rada zložená zo zástupcov tretieho sektora, ktorí sa svojim poradenstvom budú snažiť urýchliť rozvoj marginalizovaných rómskych komunít.


Respondenti, ktorí v ankete hľadali osobnosť roka 2022. Zľava hore: Beáta Danišová, Mikuláš Lakatoš, Vladimír Sendrei, Ivan Mako, Vlado Rafael, Viktor Teru. Klára Orgovánová, Ján Hero, Roman Eštočák. Koláž – RF

Ján Hero, splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Je veľmi ťažké určiť len jednu osobnosť za tento rok. Stretol som mnoho výnimočných ľudí a okolnosti, za akých pracujú, sú často veľmi komplikované. Chcel by som však oceniť samosprávy a ich pracovníkov vrátane tých, ktorí sú na ich čele. Mnohí z nich pracovali odhodlane na zvyšovaní dôstojnosti života Rómov aj napriek tomu, že to nie je populárne. Zvlášť pred komunálnymi voľbami, keď to naozaj nemali jednoduché. Všetci, ktorí sa na tom podieľali, sú pre mňa osobnosťami.

Ak by som mal vybrať jedného človeka, bol by to starosta obce Toporec Gustáv Pompa, ktorému sa darí aktivizovať rómsku komunitu a postupne vyrovnáva životné podmienky obyvateľov. Okrem toho je v obci vysoká úroveň vzájomnej tolerancie medzi Rómami a Nerómami, čo je aj jeho zásluha. Starosta svojím osobným prístupom a nasadením prispieva k tomu, aby sa harmonizovali vzťahy medzi obyvateľmi obce a aby sa v nej všetci dobre cítili. Verím, že takýchto starostov respektíve primátorov bude na Slovensku stále viac a spoločne dokážeme priniesť pozitívnu zmenu.


Klára Orgovánová, riaditeľka Rómskeho inštitútu a klinická psychologička

Nemám nikoho, koho by som za rok 2022 podľa svojich kritérií hodnotila ako výraznú osobnosť spoločenského a politického života. Tento rok bol pre mňa a moju rodinu veľmi ťažký, pretože mi zomrel otec. Keď je človek konfrontovaný s realitou straty blízkej osoby, všetko ostatné je pre neho menej dôležité. Zdravotníctvo ovplyvnené koronavírusom nám starostlivosť o otca neľudsky komplikovalo. Bolo zúfalé, že nás v jeho posledných dňoch za ním ani len nepustili. Otec k nám bol mimoriadne láskavý, chápavý a nikdy sa nesťažoval. Vo svojich 93 rokoch sa mu chcelo žiť, nikomu nič nevyčítal a bol veľmi vtipný a veľkorysý. Je pre mňa tou najdôležitejšou osobnosťou.


Viktor Teru, koordinátor Rómskeho vzdelávacieho fondu Slovensko

Nie je to jednoduché, lebo ten repertoár nie je až taký veľký, ale pre mňa je veľkou osobnosťou František Sajko. (Rómsky aktivista a zakladateľ športového klubu Powerlifting Fiľakovo, ktorý sa venuje silovému trojboju a jeho členmi sú rómske deti a mládež, pozn. redakcie.)


Roman Eštočák, koordinátor terénnych sociálnych pracovníkov

Osobnosťou roka 2022 pre mňa je prezidentka Zuzana Čaputová. Vážim si ju pre jej ľudsky prístup, načúvanie druhým a predovšetkým pre jej zmysel pre spravodlivosť a demokraciu. Je to jedna z mala osobností na Slovenku, ktorým v mojom mentálnom svete rozumiem a nevzbudzujú vo mne obavy o našu spoločnosť. Skôr naopak.


Beáta Danišová, sociálna pedagogička

Osobnosťou roka 2022 je pre mňa Tomáš Ščuka – koordinátor terénnej sociálnej práce na Spiši. Dlhodobo pracuje pod záštitou Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, kde sa venuje terénnej práci s marginalizovanými komunitami. Okrem zanietenia pre túto skupinu obyvateľstva prejavil záujem aj o ľudí prichádzajúcich z vojnovej Ukrajiny. V spolupráci s miestnou arcidiecéznou charitou pomohol desiatkam utekajúcich prejsť slovenské hranice a vycestovať za lepšími životnými podmienkami do zahraničia. 

V roku 2020 sa stal laureátom ocenenia Lúč z tmy a rok neskôr sa stal členom odbornej komisie tohto ocenenia. V roku 2022 pôsobil v odbornej rade Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, zameranej na Rómov. Neobišiel ani politickú scénu, tento rok kandidoval ako jediný Róm na starostu obce Hrabušice. Tomáš Ščuka svojou erudovanosťou, profesionálnym prístupom a senzitivitou búra mnohé mýty a predsudky, ktoré sa v našej spoločnosti preferujú.


Dagmar Litterová, riaditeľka odboru horizontálnych princípov MPSVaR

Pre mňa je osobnosťou roku 2022 môj manžel. Aj po dvadsiatich rokoch, čo sme spolu, ma dokáže prekvapiť svojím dôvtipom, znalosťami a za posledný rok aj veľkou pomocou v domácnosti. S deťmi sme boli dosť často chorí a ja obzvlášť. Covid sa na mne tento rok vybúril už druhýkrát a naposledy mi trvalo viac než mesiac dostať sa z toho. Manžel zvládal svoju náročnú prácu, psychickú záťaž, nákupy, varenie aj upratovanie. Nebyť jeho, dom aj záhrada by spustli. Ja som kvôli chorobám nezvládala veľa naplánovaných aktivít, nieto ešte niečo navyše.

Manžel zvládol tento rok popri práci, domácnosti a starostlivosti o nás aj ďalší semester na doktorandskom štúdiu. Každý deň príde vyčerpaný, no napriek tomu sa usmieva a rozdáva vôkol seba lásku. Byt osobnosťou pre mňa znamená hlavne pevný charakter, vytrvalosť, objektívne ale ľudské správanie. Niektorých ľudí staviame na piedestál len preto, že sa vedia prezentovať a majú dobré PR. Ja si však vážim viac ľudí z radov bežných občanov, ktorí zvládajú neuveriteľne veľa a zadarmo.

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

 1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

  Lucia Matejová
  Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
 2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

  Lucia Matejová
  Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
 3. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

  Lucia Matejová
  Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
 4. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

  Marián Smatana
  Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
 5. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

  Klaudia Goroľová
  Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová