Prehodnoťte menšinovú politiku, vyzývajú odborníci rezort školstva
Viaceré slovenské aj zahraničné organizácie vyjadrili znepokojenie zo zámeru ministerstva školstva, ktoré chce v obci Rakúsy zriadiť rómsku národnostnú školu.
My, podpísané organizácie, vyjadrujeme svoje hlboké znepokojenie nad nedávnym vývojom na Slovensku v oblasti menšinového vzdelávania, konkrétne nad situáciou rómskej národnostnej menšiny. Tieto obavy pramenia z nedávnych krokov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, ktoré v júni 2024 podpísalo Memorandum o spolupráci na zriadení školy pre rómsku menšinu v obci Rakúsy.
Slovensko je signatárom Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov, v ktorej sú jasne uvedené záväzky krajiny týkajúce sa vzdelávania v menšinových jazykoch. Slovenská republika sa v Európskej charte regionálnych alebo menšinových jazykov zaviazala, že vzdelávanie na úrovni základných škôl znamená vyučovanie rómskeho jazyka ako neoddeliteľnej súčasti učebných osnov, a nie v rozsahu vzdelávania v rómskom jazyku, ako je to v prípade maďarčiny. Domnievame sa, že tento záväzok je správne formulovaný vzhľadom na segregáciu a historické vylúčenie Rómov.
V medzinárodnom práve je ustálená zásada, že menšinové vzdelávanie musí byť zakorenené v dobrovoľnej voľbe menšiny a jej rodín. Okrem toho kvalita vzdelávania v menšinových školách musí byť rovnaká ako kvalita vzdelávania poskytovaného v bežných školách a rodičia by vždy mali mať možnosť zapísať svoje deti do integrovaných, bežných vzdelávacích inštitúcií. Tieto zásady sú zakotvené v Dohovore UNESCO proti diskriminácii vo vzdelávaní z roku 1960, ktorý je naďalej súčasťou slovenských právnych noriem.
Na základe informácií, ktoré sme získali, však podmienky potrebné na zriadenie školy pre rómsku menšinu v Rakúsoch neboli splnené. Považujeme za hlboko znepokojujúce, že ministerstvo školstva iniciovalo zriadenie tejto školy bez oficiálnej žiadosti zástupcov rómskej národnostnej menšiny. Toto nerešpektovanie dobrovoľného charakteru menšinového vzdelávania porušuje medzinárodné normy a podkopáva právo rómskych rodín rozhodovať o vzdelávaní svojich detí.
Rovnako znepokojujúce je, že ministerstvo pred podpisom memoranda nekonzultovalo zámer so zástupcami Rómov a Rómok vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Tento nedostatok konzultácií znamená širšie ignorovanie hlasov a práv rómskej komunity na Slovensku a je v rozpore s princípmi participatívneho rozhodovania v riadení.
Ministerstvo tiež plánuje novelizovať právny rámec upravujúci zriadenie školstva národnostných menšín na Slovensku. Po jeho schválení by každá základná škola, ktorá zahŕňa vyučovanie v jazyku národnostnej menšiny, spadala pod definíciu „národnostného školstva“. Sme hlboko znepokojení, že takéto zmeny by mohli ešte viac posilniť segregáciu preklasifikovaním segregovaných škôl na menšinové inštitúcie. Táto zmena by podkopala úsilie o boj proti segregácii vo vzdelávaní a mohla by mať škodlivé dlhodobé dôsledky pre rómske deti.
Vzhľadom na tento vývoj úctivo vyzývame Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, aby zastavilo projekt v Rakúsoch a prehodnotilo všetky plánované zmeny právneho rámca pre menšinové školy. Je nevyhnutné, aby tieto iniciatívy boli v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a rešpektovali práva rómskych rodín na výber integrovaného a kvalitného vzdelávania pre svoje deti.
Dúfame, že Európska komisia podporí našu výzvu na prijatie opatrení a bude spolupracovať so slovenskými orgánmi s cieľom zabezpečiť, aby akékoľvek zmeny v politike menšinového vzdelávania rešpektovali práva rómskej komunity aj medzinárodné záväzky v oblasti ľudských práv.
Signatári
Rómske advokačné a výskumné stredisko, Slovensko
eduRoma, Slovensko
Amnesty International Slovensko
Sieť ERGO, Belgicko
Európske centrum pre práva Rómov, Belgicko
RomanoNet, Česká republika
Združenie Integro, Bulharsko
Juraj Tancos, Senior Leader Family & Community Engagement – St Edmund’s Nursery School and Children’s Centre, Bradford, Spojené kráľovstvo
Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].