Veľký brat ordinoval vo Švajčiarsku, ona v Malohonte. Adela Cibuľová sa o pacientov starala aj po nociach

Ak bolo treba, ambulanciou bol aj náš dom, spomína si dcéra lekárky z Čeboviec.

Príbeh je súčasťou série textov, ktoré predstavujú ľudí a lokality z knihy reportáží Jaroslava Kalného s názvom Cigánsky plač a smiech (1960).

Slavo Kalný dokázal opísať aj jednoduché príbehy pútavo a dôveryhodne. Z jeho opisu každý uveril, že protagonistami reportáže mali pred sebou svetlú budúcnosť. V príbehu Tajomstvá dvoch izieb zachytil začiatky dvoch, vlastne až troch lekárov.

Prvý z nich, Ján Cibuľa, bol lekárom a rómskym aktivistom, ktorý ovplyvnil nielen dianie na Slovensku, ale v celoeurópskom rómskom hnutí. Narodil sa v roku 1932 v Klenovci do hudobníckej rodiny. Na gymnázium chodil do Rimavskej Soboty a na medicínu do Bratislavy.

Sám o sebe v rozhovore pre denník SME uviedol: „V roku 1951 som sa stal prvým Rómom na lekárskej fakulte v Bratislave. Mal som k tomu vzťah už u nás v Klenovci, od ľudového rómskeho liečiteľstva som sa dostal ku klasickej medicíne.“

Slavo Kalný v úvode svojej poviedky píše o veštbe, ktorú sa rodina dozvedela pred Jánovým narodením, a síce, že na svet príde múdre dieťa. Ján Cibuľa túto veštbu spomína vo viacerých ďalších rozhovoroch, pričom ju konkretizuje. Jeho rodičom predpovedali, že bude „baro raj“, teda veľký pán.

Etnograf René Lužica v jednom článku o Cibuľovi píše: „Ešte ako študenta si ho v roku 1955 vybral režisér Dimitrij Plichta do filmu Upre Roma (Vpred, Rómovia!). Cibuľa v ňom stvárnil postavu zdravotníka, ktorý presviedčal obyvateľov osady, že očkovanie ich ochráni pred nákazlivou chorobou.“

Vysokú školu Cibuľa skončil v roku 1957 a v jeho životopisoch sa uvádza, že v roku 1961 ako mladý lekár nejaký čas pobudol vo východnom Berlíne.

Spoluzakladal Medzinárodnú rómsku úniu

Spolu s ďalšími rómskymi aktivistami sa koncom 60. rokov usiloval, aby Rómovia získali štatút národnostnej menšiny. Spolupodieľal sa na príprave založenia Zväzu Cigánov – Rómov, ktorý vznikol v roku 1969. On sám však v roku 1968 emigroval za rodinou do západnej Európy, neskôr sa usadil vo Švajčiarsku.

V roku 1971 sa zúčastnil prvého Svetového kongresu Rómov v Orpingtone neďaleko Londýna a stal sa spoluzakladateľom Medzinárodnej rómskej únie (IRU). Jej predsedom bol v rokoch 1978 až 1981. Vo Švajčiarsku, neďaleko Bernu prevádzkoval dlhé desaťročia lekársku prax.

Lekár a diplomat Ján Cibuľa. Foto – osobný archív Demétera Cibuľu, brata Jána Cibuľu. Orezanie – RF. CC BY-SA 4.0

V roku 1985 získal Kultúrnu cenu kantónu Bern za obhajobu ľudských práv a aktivizmus v prospech Rómov. V roku 2001 skupina Rómov z Kanady navrhla jeho nomináciu na Nobelovu cenu za mier.

Zomrel v roku 2013, pochovaný je vo Švajčiarsku. V roku 2020 mu prezidentka Zuzana Čaputová udelila in memoriam Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Lekárkou bola aj sestra Adela

V poviedke Tajomstvá dvoch izieb Kalný okrajovo spomína aj sestru Jána Cibuľu, ktorá úspešne absolvovala prijímacie pohovory na lekársku fakultu. Podarilo sa mi zistiť, že to bola Adela Cibuľová (1937-2021), ktorá v roku 1962 školu aj úspešne ukončila.

Podľa dokumentov z rodinného archívu sa chcela venovať gynekológii, čo sa jej však nepodarilo. Vydala sa a pod menom Adela Schovancová a pôsobila ako všeobecná lekárka v malej obci Čebovce, ktorá dnes patrí pod okres Veľký Krtíš.

Adela Cibuľová, neskôr Schovancová. Foto – archív rodiny

Jej odborné ambície sa nemohli naplniť aj preto, že dvaja bratia – Ján a Barnabáš – emigrovali do západnej Európy. Za socializmu boli rodiny emigrantov perzekuované, mohli prísť o zamestnanie a deti nemohli študovať. Pridelenie Adely Schovancovej na obvod bolo takpovediac za trest.

Svoje povolanie napriek tomu vykonávala rada a pacienti boli pre ňu na prvom mieste. Jej dcéra Gabi spomína, ako bol ambulanciou aj ich dom, v ktorom každú dennú aj nočnú hodinu obetavo pomáhala. Schovancová vykonávala v Čebovciach lekársku prax až do dôchodku.

Podľa jej dcéry Gabi mama bratovi Jánovi nič nevyčítala – práve naopak, mala ho rada a rodina si bola napriek geografickým vzdialenostiam blízka. Súdržnosť súrodencov bola obdivuhodná, do konca života nedali jeden na druhého dopustiť. Ján Cibuľa je podľa nej v rodine vnímaný ako veľký brat, ktorý mal aj veľké srdce.

Zabudnutý lekár zo Zlatých Klasov

Tretí príbeh Slava Kalného bol tiež o mladom študentovi medicíny. Vojtech Rigó pochádzal z Rastíc, čo sú dnešné Zlaté Klasy. V roku 1963 promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Ľudia v jeho rodnej obci o ňom nič nevedia, no sú indície, že mohol pôsobiť v okolí Veľkého Krtíša.

Možno aj tento text môže byť výzvou pre Rigových potomkov, príbuzných alebo pacientov, aby rozpovedali príbeh jeho života. Prirýchlo zabúdame na významných ľudí z radov Rómov, ktorí boli priekopníci v mnohých oblastiach.

Príbeh je súčasťou série textov etnografky Zuzany Kumanovej, ktorá pátrala v archívoch, aby dopovedala osudy ľudí z knihy Jaroslava Kalného s názvom Cigánsky plač a smiech (1960). Výskum podporil Fond na podporu národnostných menšín.

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
  4. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  5. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu