Berie deťom strach zo školy aj z inakosti. Aj rómski predškoláci už majú svoju knižnú hrdinku

Pre niektorých žiakov môže byť príbeh Vanesky z knihy Evy Danišovej ich prvým stretnutím so životom Rómov.

Eva Danišová s jej knihou. Foto – Petr zewlakk Vrabec. Koláž – RF

„Volám sa Vaneska, ale doma ma volajú Žambica-Žabka,“ začína sa príbeh päťročného rómskeho dievčatka. Občas totiž skáče ako žabka – napríklad, keď má z niečoho radosť alebo keď sa jej podarí niečo výnimočné.

Vaneska čoskoro pôjde do školy, no dovtedy čitateľa prevedie všetkým, čo vo svojom mikrosvete zažíva. Ukáže mu, ako to vyzerá u nich v škôlke, doma v kuchyni, v detskej izbe alebo na Štedrý večer. Nechá ho „ochutnať“ rómske slová či básne ale aj typické rómske pečivo.

„My doma nepečieme vanilkové rožteky alebo perníčky, ale šinga – také dlhé a zahnuté plnené záviny,“ vysvetľuje predškoláčka. „Babička mi ich dala so sebou a pani učiteľke veľmi chutili.“

Vaneskine zážitky dostali priestor na veľkom formáte. Česko-rómske vydavateľstvo Kher ich vydalo ako rozkladacie leporelo s názvom Jekh, duj, trin. Ako jedna malá žabka dohopkala do školy.

Inšpirácia vo vlastnej rodine

Jeho autorkou je rómska prozaička Eva Danišová, pochádzajúca z Českej Třebovej v Pardubickom kraji, kde žije dodnes. Aj jej rodina patrí k tisícom Rómov, ktorí sa po druhej svetovej vojne presťahovali z východného Slovenska do Čiech – podobne ako napríklad Michal Šamko, autor chlapčenského románu Májky a totemy.

Kniha Evy Danišovej Jekh, duj, trin. Foto – vydataveľstvo Kher

Danišová začala s písaním v 90. rokoch. Ako uviedla pre portál Hate free, prvý text napísala spontánne, keď ráno cestou do práce zbadala v novinovom stánku rómsky časopis Amaro lav. „Nevieš si predstaviť, aká som bola prekvapená. Niesla som si ten výtlačok ako poklad. Prvýkrát som videla tlačený rómsky text,“ spomenula si pre web.

Odvtedy jej poviedky vychádzali pravidelne, najprv v časopisoch ako Romano kurko či Romano džaniben, neskôr aj knižne v zborníkoch.

Takto v roku 2014 vyšla Danišovej novela Mať niekoho svojho v zborníku Knižnice Václava Halva s názvom Slnko zapadá už ráno. Jej poviedky Usmrkané dievčatko ako bábika alebo Kozačky boli preložené aj do nemčiny a dostali sa do antológie česko-maďarsko-slovenských autorov.

Danišová píše popri svojej civilnej práci. „Celý život som pôsobila v robotníckych profesiách v Českých dráhach a na pošte. Neskôr ako terénna sociálna pracovníčka. Teraz pracujem ako strážkyňa,“ uviedla v roku 2017 pre portál Hate free.

V tom istom roku získala za svoje zásluhy o rozvoj rómskeho jazyka cenu československej romistky Mileny Hübschmannovej, ktorú udeľuje združenie Ara Art.

K vydaniu leporela o päťročnej Vaneske Jekh, duj, trin autorka uviedla, že rómske deti majú často problém s českými textami, pretože sa nevedia stotožniť s odlišnou životnou realitou či humorom postáv v príbehoch.

„Takže som chcela, aby Vaneska nebola ako z čítanky, aby malých poslucháčov a poslucháčky pobavila. Často som vychádzala z vlastnej rodiny, ale aj zo svojich skúseností terénnej sociálnej pracovníčky,“ vysvetlila.

Stretnutie s každodenným životom Rómov

Každodenná realita rómskej rodiny je v leporele zachytená pri rôznych životných udalostiach. Čitateľ s Vaneskou zažíva Vianoce, leto s babičkou na kúpalisku, prvý deň v škole či rituály pri krstinách.

„A je to tu! Konečne som sa dočkala! V deň krstín, my im hovoríme boňa, sme sa sviatočne obliekli a išli do kostola. A po krste do reštaurácie, ktorú objednali naši. Všetci darovali Ivetke niečo pekné na seba alebo peniaze pod parádnu perinku, starali sa o ňu a pusinkovali ju,“ opisuje v knihe predškoláčka.

Každá z vyrozprávaných udalostí je doplnená celostranovými kresbami slovenského ilustrátora Mateja Ilčíka, a tiež hádankami či úlohami. „Vymysli rým na slovo stolček,“ nabáda autorka malého čitateľa, alebo sa ho pýta, ktoré predmety na obrázku majú tvar kruhu.

S formulovaním primeraných otázok a cvičení pre potreby rómskych detí pomáhali pedagogičky, riaditeľka materskej školy aj asistentka učiteľa. Leporelo je vďaka tomu vhodnou pomôckou na predškolskú prípravu a rozvoj predčitateľských a grafomotorických zručností.

Kniha Evy Danišovej Jekh, duj, trin. Foto – vydataveľstvo Kher

Jeho vznik spoluiniciovala česká Platforma pre včasnú starostlivosť – organizácia, ktorá sa venuje rozvoju vzdelávania a starostlivosti o detí v ranom veku bez ohľadu na ich sociálne zázemie.

„Okrem potrieb rómskych detí sme mali na pamäti aj ich spolužiakov a učiteľov, pre ktorých môže byť príbeh Vanesky prvým stretnutím s autentickým popisom života Rómov a s rómskou literatúrou. Rozprávanie Evy Danišovej môže teda mnoho dobrého vykonať aj v nerómskych rodinách,“ uviedla ku knihe Radka Patočková, riaditeľka vydavateľstva Kher.

Medzičasom už tradícia detskej literatúry

Vydavateľstvo sa dlhodobo snaží získať si pozornosť mladého publika. Patočková v minulosti uviedla, že rómska literatúra pre dospelých sa pomaly udomácňuje na českom knižnom trhu, no už menej sa pri vydávaní myslelo na deti. Svet rómskeho dieťaťa bol podľa nej v knihách rómskych autorov dlho opomínaný.

Aj preto Kher v roku 2022 nanovo vydal rozprávku ikony rómskej literatúry Tery Fabiánovej s názvom Jak jsem chodila do školy a krátko na to príbehy rómskej babičky a jej vnúčat Povídaní u povidel, ktoré napísala Květoslava Podhradská.

O rok neskôr prišiel na pulty kníhkupectiev ďalší z opätovne vydaných príbehov Tery Fabiánovej ­– jej rozprávanie o neposednom psíkovi menom Čavargoš / Tulák. Predvlani vydavateľstvo predstavilo spomínaný román Michala Šamka pre mladých dospelých Májky a totemy. Minulý rok prinieslo na trh prvé rómske leporelo s názvom Varené vajcia / Tade Jandre.

A vlani si fanúšikovia dievčenskej literatúry mohli prečítať román Ilony Ferkovej AMEN, ktorý skúma, ako sa v 60. rokoch cítili mladé Rómky v malých mestách.

Žabka dohopkala do školy

A ako vyzeral prvý školský deň Žabky-Vanesky? „Prvého septembra ma do školy odprevadili rodičia, Ivetka aj dedo. Stále krútil hlavou: Ale to utieklo, z Vanesky už máme prváčku!“

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
  4. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  5. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu