Pre požiar prišli o domov. Ľudia v Telgárte dúfajú, že pomoc príde skôr ako prvé mrazy

V piatich stanoch dočasne býva vyše sto osôb. Keď prší, dovnútra im zateká.

Stanový tábor v obci Telgárt. Zdroj: Facebook/Obec Telgárt

Medzi obyvateľmi sa zväčšuje frustrácia a strach, boja sa, že im úrady včas nepomôžu. Na začiatku mali nadšenie, že sa ich situácia zmení, no to postupne opadáva a pribúdajú konflikty.

Mimovládne a terénne organizácie takto vyjadrili obavu o komunitu stanového mestečka v Telgárte, ktorú v druhej polovici júla zasiahol požiar v hornej rómskej osade.

O život pri ňom prišla jedna osoba. Plamene zničili osem budov, ďalšie poškodili. Požiar pomáhali uhasiť záchranári zo štyroch obcí. Bez strechy nad hlavou zostalo 102 ľudí z 24 rodín, medzi nimi desiatky detí.  

Bezprostredne po udalosti obec ľudí ubytovala v priestoroch základnej školy, neskôr pre nich vedľa osady postavila provizórne stanové mestečko. S vybavením doň pomohli ministerstvo vnútra, Okresné úrady Brezno a Banská Bystrica aj banskobystrická župa, ktorí poskytli postele, matrace a spacie vaky.  

Okrem toho majú obyvatelia k dispozícii pravidelnú stravu, hygienické potreby, jednu sprchu a hygienickú stanicu pre všetkých.

Päť dní po požiari, teda 25. júla, starosta Telgártu Jozef Štajer pre TASR povedal, že „máme asi tak tri týždne na to, aby sme vymysleli čo ďalej a kde ľudí presunúť, aby mohli prežiť zimu“.

Aj 25 ľudí v jednom stane

Odvtedy prešiel viac ako mesiac, no obyvatelia zasiahnutí požiarom stále čakajú na presťahovanie do dôstojnejších podmienok. Vojenské stany sú nevykurované a v jednom spolu býva aj 25 ľudí z rôznych rodín spolu s domácimi zvieratami. V noci teplota klesá k desiatim stupňom, takže im býva zima a keď prší, dovnútra stanu zateká.

Takéto núdzové ubytovanie síce krátkodobo pomohlo, no „znížilo súkromie a vytvorilo obrovskú záťaž na psychické i fyzické zdravie“ ľudí, píšu mimovládky v otvorenom liste. (Celé znenie tu)

K jeho iniciátorom patrí tucet organizácií, okrem iného Cesta von, Človek v ohrození, eduRoma, ETP Slovensko, ale aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Okresný úrad Brezno a obec Telgárt v ňom upozorňujú na to, že prízemný mráz na Horehroní obvykle prichádza už v polovici septembra. Preto je podľa nich potrebné „urýchlene“ nájsť náhradné ubytovanie pre vyše stovku obyvateľov stanového mestečka.

Riešením majú byť unimobunky

Okresný úrad Brezno pre Romano fórum uviedol, že za riešenie mimoriadnej situácie je zodpovedná najmä obec Telgárt, ktorá riadi krízový štáb. Štát a jeho úrady jej pri tom poskytujú pomoc a súčinnosť.  

Obec na novinárske otázky neodpovedala. Redakcia sa pýtala na to, čo samospráva robí, aby sa medzi dotknutými obyvateľmi nešírili obavy a prečo pre nich ani mesiac po požiari nebolo zabezpečené dôstojnejšie ubytovanie než vojenské stany.

Starosta Telgártu Jozef Štajer pre televíziu Markíza uviedol, že obvolal úrady po celej republike „Je ticho, nikto nič. Každý sa jednoducho akoby stiahol a čakajú na niečo – neviem na čo.“

Podľa Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity je presťahovanie ľudí zo stanového mestečka „v procese“. Strednodobým riešením by malo byť ubytovanie v unimobunkách.

„Dohodol sa postup prenájmu 20 mobilných bytových jednotiek cez Okresný úrad v Brezne a krízový štáb. Starosta bol upovedomený k podaniu žiadosti na hasičský zbor pre úpravu terénu. Poslanci schválili odkúpenie pozemkov po požiari,“ uviedol úrad splnomocnenca Jána Hera.

Obec podľa neho plánuje kúpiť ďalšie pozemky a pracuje aj na ich vyhladení, aby na nich mohla umiestniť dočasné bytové jednotky.

„Procesy bežia tak, aby dotknutým ľuďom bola poskytnutá čo najrýchlejšia pomoc, ale aj adekvátna a smerujúca aj pre budúce vyriešenie ich životných podmienok.“

Úrad splnomocnenca sa podľa vlastných slov usiluje urýchľovať koordináciu zapojených inštitúcii, aby potrebná pomoc prišla skôr ako chladnejšie počasie. (Celé stanovisko tu)

„Ak by obeťami takejto katastrofy boli nerómske rodiny s deťmi, tak by do Telgártu prišla polovica vlády. No keďže obeťami sú len rómske deti, tak tam pošlú bezmocného splnomocnenca,“ uviedol pre tvnoviny.sk poslanec Európskeho Peter Pollák (OĽaNO).

„Snáď nikto z kompetentných nečaká, kým zamrzne prvé dieťa, ktoré bez pochyby za nič nemôže,“ dodal.

Sľúbené peniaze zatiaľ nedorazili

Krátko po požiari splnomocnenec pre Rómov Ján Hero informoval, že jeho úrad vyčlení pre Telgárt finančnú pomoc z dotačnej schémy pre havarijné situácie.

„Podporí tak nákup stavebných materiálov, z ktorých si šikovná rómska komunita postaví nové obydlia,“ uviedol 25. júla na sociálnej sieti.

Peniaze obec zatiaľ nedostala. „Obec Telgárt podala na ÚSVRK SR žiadosť o poskytnutie dotácie. Aktuálne prebieha proces vyhodnocovania všetkých žiadostí o poskytnutie dotácii,“ odpísal Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Práve uchádzanie sa o štátne dotácie je podľa Okresného úradu Brezno jedným z riešení, ktorému by mal Telgárt venovať pozornosť. Obec okrem toho zriadila verejnú zbierku, cez ktorú je možné prispieť na pomoc dotknutým rodinám.

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

  1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

    Lucia Matejová
    Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
  2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

    Lucia Matejová
    Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
  3. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

    Klaudia Goroľová
    Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
  4. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

    Lucia Matejová
    Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA
  5. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

    Marián Smatana
    Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu