„Táto vojna bude trvať dlho a my budeme bojovať na jej informačnom fronte,“ hovorí Vladimír Kazanevsky.

Kresba – Vladimír Kazanevsky

Tento článok ste mohli čítať aj na Denníku N, s ktorým spolupracujeme.

„Mojim rituálom je vstať o tretej ráno a začať kresliť,“ opisuje Vladimir Kazanevsky, ako vznikajú jeho medzinárodne oceňované karikatúry. 

Ešte donedávna ich tvoril v Kyjive, dnes ich do novín po celom svete posiela z Prešova, kam ich s manželkou vyhnal útok ruskej armády. 

S portálom Romano fórum sa rozprával cez chat. V rozhovore okrem iného vysvetľuje, ako hľadá nápady na nové obrázky, kedy a prečo začal kresliť protiputinovské karikatúry a tiež, či sa plánuje vrátiť domov na Ukrajinu.  

Kde ste boli vo štvrtok 24. februára, keď sa začala ruská invázia? 

Už skoro ráno som počul prvé výbuchy, začala sa vojna v jej plnom rozsahu. Pochopili sme, že Putin chce obsadiť Kyjiv, okamžite k nemu zamierili ruské tanky. Nad Ukrajinou – aj nad západnou časťou – bolo počuť vzdušné útoky. Mnoho miest bolo zbombardovaných. 

Boli sme vtedy v Kyjive a pohli sa smerom na západ Ukrajiny. Pokračoval som v kreslení antiputinovských karikatúr a posielal ich späť do Kyjiva a všade inde po svete.  

Kresba Vladimír Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky

Pripravovali ste sa na to predtým – napríklad tak, že ste si s rodinou zbalili veci a vybrali hotovosť? 

Už pred 24. februárom sme vedeli, že sa začne vojna. Nakreslil som k tomu veľa karikatúr. Varovali nás priatelia zo zahraničia aj z Ruska. Mnoho ľudí v našej krajine tomu však neverilo, prezident Zelenskyj občanov vo svojich vyjadreniach upokojoval. 

Boli sme teda pripravení v prípade vojny opustiť Kyjiv. Zbalili sme si dva malé ruksaky s dokumentmi, peniazmi a inými vecami. A najdôležitejšie: na USB kľúči sme so sebou vzali kompletný archív kresieb a textov. 

Ostal na Ukrajine niekto z vašej rodiny? 

Odišli sme s manželkou, jeden z mojich synov zostal v Kyjive a druhý v Ľvive. Syn, ktorý žije v Ľvive, je profesionálny umelec. Pomáha v „informačnej vojne“ – kreslí protivojnové plagáty a karikatúry.

Druhý syn je profesionálny tréner tenisu. Na bojoch sa zatiaľ zúčastňujú len profesionálni vojaci a dobrovoľníci. 

Karikaturista Vladimir Kazanevsky. Foto – Evgen Cheban

Ako sa pozeráte na ruskú inváziu po vyše mesiaci vojny? Myslíte si, že Ukrajina sa dokáže dlhodobo brániť? 

Mesiac vojny ukázal, že Ukrajina je schopná odolávať druhej najsilnejšej armáde na svete. Hlavnou motiváciou ukrajinských vojakov je totiž brániť svoju vlasť. Ukrajina je štítom medzi Ruskom a Západom, s pomocou západného sveta vyhráme.  

Kedy ste začali kresliť karikatúry a prečo ste si vybrali karikatúru ako formu vyjadrenia sa? 

Vždy som kreslil spoločenské karikatúry, pretože ma vždy zaujímala nespravodlivosť spoločenských vzťahov. Karikatúru ako formu som si vybral preto, lebo sa cez ňu dá vyjadriť absurdnosť sveta naokolo. 

Karikatúry proti vojne a Putinovi som začal kresliť v roku 2014, keď ruské vojská okupovali Krym a Donbas. Nahnevalo ma, čo začal svetu ponúkať tyran Vladimír Putin. Ľudskosť zmenil na absurdné a šialené útočisko ovládané lžami, chrapúnstvom, násilím a hlúposťou. 

Kresba – Vladimir Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky

Kde ste tieto karikatúry publikovali, dostali sa aj k ľuďom na Kryme a Donbase? 

Protiputinovské karikatúry som publikoval v ukrajinskom týždenníku Kraina, v denníku Gazeta po Ukrainski, vo francúzskom týždenníku Courrier International, v televízii France 24 a na americkom webe Cagle Cartooons. Ľudia na Kryme a Donbase mohli moje karikatúry vidieť na Facebooku. 

Ako – v porovnaní s rokom 2014 – reagujú ľudia na Donbase a Kryme na ruskú okupáciu dnes? 

Obyvatelia Krymu a Donbasu sledujú od roku 2014 ruskú televíziu, ktorá z nich urobila zombíkov. O okupácii Ukrajiny rozmýšľajú ako Rusi a podporujú ju. 

Ako hľadáte nápady na karikatúry? Máte pri kreslení nejaký rituál? 

Sú dva spôsoby, ako nakresliť karikatúru. Tým prvým je situácia, keď mám nápad, ktorý chcem karikatúrou vyjadriť. Pre takéto prípady existujú tvorivé techniky spojené s teóriou humoru. 

Častejšie však ku mne nápady na karikatúry prichádzajú bez toho, aby som o nich musel rozmýšľať. Je to ako poézia, proste sa zjavia akoby z vesmíru. Práve tieto typy karikatúr si väčšinou zamilujem. 

Mojim rituálom je vstať o tretej ráno a začať kresliť. Hárok papiera vtedy musí byť absolútne čistý, nesmie byť na ňom ani bodka. 

Vaše karikatúry sú publikované po celom svete, aké máte na nich odozvy? 

Najdôležitejšie je, že im po celom svete rozumejú, pretože sú bez slov. Na medzinárodných karikaturistických súťažiach boli ocenené viac ako 500 cenami v 53 krajinách.

Jedna z kresieb bola ocenená v Japonsku, Taliansku, Anglicku aj v USA. To znamená, že je zrozumiteľná v Ázii, Európe aj v Amerike. 

Čo ste robili profesionálne predtým, než ste začali kresliť karikatúry? 

Po tom, ako som absolvoval Charkivskú štátnu univerzitu, som pracoval v utajovanej vojenskej fabrike, kde vyrábali elektroniku pre riadené strely. 

Neskôr som pôsobil v ukrajinskom Štátnom múzeu literatúry. Ilustroval som detské knihy a písal humorné a fantastické príbehy. Od roku 1989 som karikaturistom na voľnej nohe. 

Kresba – Vladimir Kazanevsky

Ako vidíte aktuálne možnosti Ukrajiny a jej budúcnosť? 

Ukrajina pokračuje v boji proti fašistickým útočníkom. Veríme, že ukrajinské vojská krajinu oslobodia od tých ruských. Vďaka vojenskej a ekonomickej pomoci od našich západných partnerov to bude možné. 

Po tom, ako zvíťazíme, bude Ukrajina musieť znovu obnoviť svoju ekonomiku. Už sa vytvára niečo ako nový Marshallov plán pre Ukrajinu. A v budúcnosti sa Ukrajina stane plnohodnotným členom Európskej únie a vstúpi do NATO. 

Myslíte si, že Putin si prizná porážku? Neobávate sa toho, že môže siahnuť po akýchkoľvek zdrojoch, aby túto vojnu vyhral? 

Áno, šialený Putin môže použiť chemické alebo taktické jadrové zbrane. 

Ruská okupácia môže trvať dlho. Môžu sa podľa vás utečenci z Ukrajiny zapojiť do bežného života na Slovensku a stať sa plnohodnotnými občanmi? 

Myslím si, že takmer všetci utečenci z Ukrajiny sa chcú vrátiť späť do svojej vlasti. Snívajú o tom, že po víťazstve vo vojne začnú doma nový život. Aj v čase, keď sú ukrajinskí utečenci na Slovensku, neustále pozerajú správy o tom, čo sa deje na Ukrajine. 

Kresba – Vladimir Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky

Vy osobne sa plánujete vrátiť domov, alebo zvažujete, že ostanete na Slovensku? 

Snívame o tom, že sa budúcnosti vrátime do nášho domovského mesta Kyjiv. Našim slovenským priateľom sme vďační za ich podporu a pomoc v týchto ťažkých časoch.  

Táto vojna bude trvať dlho a my budeme bojovať na jej „informačnom fronte“, aby sme sa priblížili k víťazstvu. A potom sa vrátime domov. 

Aká je zatiaľ vaša skúsenosť z pobytu na Slovensku? 

Mojím hlavným dojmom zo Slovenska sú jeho občania. Sú veľmi otvorení, pohostinní a priateľskí. 

Čo by podľa vás pomohlo Ukrajincom na Slovensku a zatiaľ to tu chýba? 

Moja manželka a ja pracujeme na diaľku, spolupracujeme s mnohými publicistami po celom svete. Môžeme pracovať odkiaľkoľvek, kde je internet. Mnoho utečencov z Ukrajiny však nemá ani dočasnú prácu.

Kresba – Vladimir Kazanevsky

Ako sa zatiaľ cítite v Prešove? Je jedným z mála slovenských miest, kde má ukrajinská menšina svoje zázemie – vlastné divadlo, školy či škôlky. 

V Prešove sa cítime dobre, pretože nám pomáhajú naši dobrí slovenskí priatelia. Cítime tiež podporu ukrajinskej menšiny na Slovensku. Navštívili sme napríklad ukrajinské divadlo a pozreli si vystúpenie v ukrajinskom jazyku. 

Cítite sa na Slovensku bezpečne? 

Cítime sa tu úplne bezpečne. Putinova agresia bude pokračovať na Ukrajine, ukrajinská armáda však každopádne zvíťazí. Ďalšia Putinova agresia už možná nebude.

Vladimir Kazanevsky. Foto – archív VK

Vladimir Kazanevsky (71) Ukrajinský karikaturista a publicista. Vyštudoval Charkivskú štátnu univerzitu, odbor kozmická rádiofyzika. Neskôr ako „tlačový umelec“ promoval na Kyjivskom inštitúte žurnalistiky. Od roku 1989 je karikaturistom na voľnej nohe. Jeho karikatúry získali vyše 500 ocenení po celom svete. Publikoval ich o.i. v amerických novinách Washington Post, francúzskom denníku Le Monde či nemeckom satirickom magazíne Eulenspiegel. Vydal niekoľko kníh karikatúr a prednášal na mnohých medzinárodných konferenciách. 

Kresba – Vladimir Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky
Kresba – Vladimir Kazanevsky

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Odoberajte články emailom