Osobnosť roka 2023: Premiér úradníckej vlády Ódor a prezidentka Čaputová (anketa)

Významní Rómóvia a romisti označili osobnosti, ktoré pre nich definovali uplynulý rok.

Osobnosť roka 2023
Ilustračná grafika – RF

Deväť osobností vybralo hlavné postavy tohto roka. Je medzi nimi bývalý premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, prezidentka Zuzana Čaputová, jazykovedkyňa Júlia Choleva Vrábľová, primátor Bratislavy Matúš Vallo či pracovník Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Jozef Facuna.


Tomáš Csicsó, TikToker

Osobnosťou roka 2023 je pre mňa jednoznačne Ľudovít Ódor. Všetkým, ktorí nie sme súčasťou majoritnej spoločnosti, ale patríme do národnostných alebo iných menšín, ukázal, že sa to dá. Aj občan maďarskej národnosti môže na Slovensku dosiahnuť najvyššie politické ciele. Maďari aj Rómovia vedia, aké je byť občanom druhej kategórie. Pán Ódor nám ukázal nádej. Verím, že jeho príbeh bude ostatných inšpirovať, aby si vyberali správne vzory. 


Alexander Mušinka, kultúrny antropológ a romista

Je to veľmi ťažká otázka, nechcel by som na nikoho zabudnúť. Ak by som mal ale vybrať len jednu osobnosť, bude to Júlia Choleva Vrábľová za prvý slovenský preklad vynikajúcej a unikátnej knihy Eleny Lackovej s názvom Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Knihu spracovala a do tlače pripravila prvá dáma československej romistiky Milena Hübschmannová.

Čitateľom Romano fóra asi nie je potrebné predstavovať Elenu Lackovú a Milenu Hübschmannovú. Júlia Choleva Vrábľová je lingvistka a prekladateľka, ktorá pôsobí v Centre pre slovenčinu ako cudzí jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje tiež na oddelení sociálnej lingvistiky v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV.

Pri knihe Eleny Lackovej treba poznamenať, že nešlo iba o obyčajný preklad, ale o veľkú prekladateľskú výzvu. Príbeh biografie Narodila som sa pod šťastnou hviezdou sa odohráva na východnom Slovensku v rómskom prostredí. Pôvodne však bola napísaná v češtine, dopĺňanej veľmi často rómskymi citátmi a výrazmi.

Preložiť takýto text do jazyka, v ktorom sa dej odohráva, tak, aby sa zachoval jeho dobový a regionálny charakter a zároveň sa zachovala krása a brilantnosť znalostí a citu pre literárny jazyk Mileny Hübschmannovej, si vyžaduje obrovskú prácu. Kto to nikdy nerobil, nevie, čo to obnáša. A Júlia Choleva Vrábľová to dokázala. Výsledkom je unikátna kniha, preklad ktorej sa číta rovnako pútavo ako originál. Kniha vyšla v roku 2023 vo vydavateľstve BRAK.  


Zuzana Havírová, riaditeľka Rómskeho advokačného a výskumného strediska

Osobnosťou roka 2023 je pre mňa pani prezidentka Zuzana Čaputová. Celý rok čelila nenávistným prejavom a ohováraniu zo strany politikov jedného aj druhého spektra, no napriek tomu si zachovala vysokú úroveň štátničky. Nenechala sa vtiahnuť do osočovania, všetko vždy vysvetľovala slušným spôsobom. Navyše okrem toho, že zastávala rolu prezidentky, musela zostaviť a dohliadať na úradnícku vládu na čele s Ľudovítom Ódorom, ktorý všetkým ukázal, ako sa má vykonávať premiérska funkcia.


Mikuláš Lakatoš, študent verejnej politiky, Univerzita Komenského v Bratislave

Osobnosťou roka 2023 v oblasti podpory a inklúzie Rómov je pre mňa jednoznačne primátor Bratislavy Matúš Vallo. Svojou ľudskosťou a profesionalitou vytvára mestské prostredie, v ktorom sa Rómovia cítia zapojení a rešpektovaní. Navyše zavádza verejné politiky, ktoré posilňujú ich vzdelávacie a pracovné príležitosti.


Ivan Mako, sociálny podnikateľ

Osobnosťou roka 2023 môže byť prezidentka Zuzana Čaputová. Bolo by to ocenením za jej neustálu angažovanosť v prospech rómskej menšiny, environmentálnej udržateľnosti, právnych reforiem a za jej snahu o posilnenie demokratických hodnôt. Tieto faktory prispievajú k jej významu a vplyvu aj v roku 2023.


Dagmar Litterová, riaditeľka odboru horizontálnych princípov MPSVaR, laureátka ocenenia Lúč z tmy 2022

Osobnosťami nielen tohto, ale aj predchádzajúcich rokov sú pre mňa moji rodičia Dagmar Horváthová a Ladislav Horváth z Michaloviec. V preddôchodkovom veku sa pustili do založenia Súkromnej strednej odbornej školy Nová cesta v Malčiciach, ktorú úspešne vedú aj na penzii. Každoročne pomáhajú viac než 140 deťom zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Často to robia na úkor svojho pohodlia aj času. Mladých ľudí úspešne vedú k lepšej budúcnosti. Rodičia sú mojím vzorom a veľmi im fandím.  


Vlado Rafael, riaditeľ o.z. eduRoma

Osobnosťou roka 2023 je pre mňa prezidentka Zuzana Čaputová. Je jednou z mála političiek, ktorá dokáže byť oporným bodom v dobe politického chaosu. Tento rok previedla krajinu za pomoci úradníckej vlády k novým voľbám. A opäť sa – tentokrát s novou koalíciou – púšťa do zápasu o právny štát a demokratickú spoločnosť.


René Lužica, etnológ a romista

Osobnosťou roka je pre mňa Jozef Facuna z oddelenia národnostných menšín Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. Pracuje ako manažér dlhodobých projektov, ktoré pomáhajú zvyšovať kompetencie učiteľov pri vzdelávaní rómskych žiakov. Každoročne pomáha vzdelávať asi 30 učiteľov zo škôl, ktoré navštevuje vysoký počet rómskych detí. Učitelia tak získajú certifikáty zo základov rómskeho jazyka, rómskej histórie a kultúry. Jozef Facuna okrem toho vyučuje rómsky jazyk, publikuje v zborníkoch a vytvára metodiky vzdelávania.


Roman Eštočák, koordinátor terénnych sociálnych pracovníkov

Osobnosťou roka v roku 2023 je pre mňa opäť prezidentka Zuzana Čaputová pre jej čestný a ľudský prístup. 

Našli ste v článku chybu? Napíšte nám na [email protected].

Najčítanejšie

 1. Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie

  Lucia Matejová
  Učiteľka z Luníka IX: Stalo sa mi, že žiačky s chrípkou ušli z domu do školy, lebo im chýbalo vyučovanie
 2. Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

  Lucia Matejová
  Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
 3. Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu

  Marián Smatana
  Vyrastal v generačnej chudobe: Myslel som si, že to tak má byť a nádej mi svitla, až keď som odišiel z domu
 4. Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová

  Klaudia Goroľová
  Rómovia majú krásny zvyk, počas Vianoc si navzájom odpúšťajú, hovorí etnologička Jana Belišová
 5. Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA

  Lucia Matejová
  Ako dieťa počúvala, že je málo „rómska“ a nemá na jazyky. Potom sa zo španielskeho gymnázia dostala na školu v USA